«П‘єта», або  «Оплакування Христа» – це шедевр геніального творіння Мікеланджело.
Скульптурна композиція геніально зображує Богоматір Марію з помираючим Ісусом у неї на руках.
Вона зараз знаходиться в Базиліки  Святого Петра у Ватикані, хоча спочатку вона знаходилась в іншому храмі.
Але перш ніж розповісти про цей скульптурний шедевр Мікеланджело, невелика розповідь про Ватикан і Базиліку Святого Петра.
Це необхідно зробити, тому що для того щоб зрозуміти геніальність Мікеланджело, необхідно усвідомити велич Ватикану і Базиліки Святого Петра.
Отже – Ватикан і Базиліка Святого Петра.

Ватикан – це найменша країна у світі по розмірам і кількості населення, але є першою у світі, якщо оцінювати по її впливу на країни і народи.

До цього треба додати, що Ватикан, як крана,
внесена до Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Про Ватикан можна говорити довго і цікаво, оскільки за багато віків тут накопичилось скільки цікавих фактів і таємниць, які будуть цікаві і пізнавальні.
Але я цю розповідь хочу присвятити не Ватикану в цілому, а лише Серцю Ватикану і католицького світу – Базиліки Святого Петра де і знаходиться геніальний витвір геніального Мікеланджело.

Базиліка – це архітектурна форма, характерною особливістю якої є прямокутна, або квадратна форма будівлі, а в середині три чи п’ять колон які підпирають  купол, або куполи. Якщо застосувати релігійне визначення то це собор з усіма його характерними ознаками.

Можна без перебільшення сказати – що для декількох мільярдів віруючих Базиліка Святого Петра – є головним храмом в який вони мріють хоч раз у своєму житті прийти і вклонитись Святому Петру та постояти біля «П‘єти» Мікеланджело.

Але про одну особливість Ватикану  все ж треба сказати. У Ватикані як і в будь якій державі є громадянство. Діти, які народжуються від громадян цієї країни – набувають громадянство цієї країни, але лише до 21 року. А потім,щоб отримати громадянство Ватикану його треба заслужити – автоматично громадянство набувають лише діти і тільки до вказаного віку.

Отже, Базиліка  Святого Петра.

Якщо говорити про її розміри, то вона величезна, одна із найбільших церков у світі.
Довжина – 220 метрів, ширина – 150 метрів, найбільша висота  – 136,6 метра.
Базиліка Святого  Петра  може вмістити 60 тисяч людей, а якщо ще добавити знамениту площу біля неї, яка може одночасно вмістити 400 тисяч людей, то можна тільки уявити яке це може бути грандіозне видовище, коли віруючі з усього світу прибувають у Ватикан і Папа Римський вітає їх у святій літургії з балкону на другому поверсі Базиліки Святого Петра.

Такі події залишаються у пам’яті на все життя,  а для багатьох віруючих
– відвідини Ватикану і Базиліки Святого Петра є одним із головних їх обов’язків перед Всевишнім.

Ще коли не переступив поріг Базиліки Святого Петра, а лише ступив на площу біля неї кожну людину охоплює якесь внутрішнє оціпеніння від масштабів самої площі і усвідомлення того, що протягом вже щонайменше більше п’яти століть мільйони віруючих з всього світу проходили цей свій шлях до Базиліки Святого Петра.
Коли переступаєш безпосередньо вже поріг цього храму то те оціпеніння, яке охопило вас на площі перед храмом підсилюється багаторазово!

Це пов’язано з тим, що кожна людина напевне в тій чи іншій мірі усвідомлює, що являє собою Базиліка Святого Петра, але коли вона своїми очима бачить цю грандіозну споруду в якій кожна окрема людина – мініатюрна частинка на яку з величезною силою давить велич цього храму , тільки тоді людина починає в повній мірі усвідомлювати де вона знаходиться і масштаби того що вона бачить.

На тому місці де зараз розташована Базиліка Святого Петра, раніше був цирк, на арені якого вбивали християн. Саме тут  в 67 році і був розп’ятий апостол Петро. В ім’я Святого Петра  тут в 326 році була збудована Базиліка, а вже на початку ХУІ віку було вирішено побудувати величезний собор, вважається що перший камінь в цей собор було покладено в 1514 році.

Будували цю Базиліку декілька поколінь геніальних митців – Браманте, Мікеланджело, Рафаель та Берніні.

На честь 1300 річчя першої Базиліки в 1626 році, тобто після 120 років після початку будівництва, була освячена нова Базиліка Святого Петра.

Вже більше п’яти століть це творіння рук людських вражає усіх кому пощастило його побачити. Ззовні
Базиліка Святого Петра вражає грандіозними розмірами і вишуканою красотою зовнішнього убранства , але ще більше вражає її  внутрішнє убранство .

Ціла плеяда геніальних творців залишила людству видатні шедеври , якими наповнена Базиліка Святого  Петра , кожна з яких заслуговує на окрему розповідь.

Але при цьому ми повинні пам’ятати, що під Святим Алтарем, куди тільки Папа має право заходити  і вести богослужіння, знаходяться святі  мощі  Святого Петра та інші християнські святині.

В храмі приблизно 100 гробниць,
там спочивають 91 Папа і деякі інші святі.

Але повернемось до «П’єта» Мікеланджело.

Цей геніальний витвір належить Мікеланджело Буонарроті – видатній людині, яка прославила себе на віки.
Але при цьому треба пам’ятати, що на момент завершення цього шедевру епохи Відродження Мікеланджело було лише 25 років.
Він дуже прискіпливо поставився до виконання цього замовлення, лише дев’ять місяців вибирав брилу мармуру з якої потім і створив цей геніальний шедевр.

Скульптура «П‘єта» зображує Діву Марію, яка тримає на руках вмираючого Христа після того як його розіп’яли.

Її висота становить 174 см, ширина 195 см і цей скульптурний комплекс має пірамідальну форму.

Це єдина робота славетного майстра, яка має його автограф, тобто підпис художника.

Цей геніальний витвір Мікеланджело зазнавав нападів, останній раз у 1972 році один австралієць молотком значно пошкодив скульптуру. Її  відреставрували і тепер вона зберігається за склом.

З цієї скульптурної композиції зроблено величезна кількість копій, які встановлені майже в кожному католицькому храмі.

Про цю скульптурну композицію можна говорити безкінечно. Коли на неї дивишся важко собі уявити, що це витвір мистецтва і що це – мармур.

Але будь які слова не можуть замінити особистого сприйняття цього шедевру. Кожна людина по своєму відкриває для себе цей сюжет, який Мікеланджело відтворив у камені і по своєму його сприймає.

Але байдужих людей, які приїхали у Ватикан, переступили поріг Базиліки  Святого Павла і побачили « П’єту» точно не буде.

Віктор Швець,
Президент Української  фундації дослідників права, доктор юридичних наук