Дуже важливо обґрунтовано усвідомити, чому російське вище керівництво і особисто Путін роблять все від них залежне, щоб посварити країни Європи, перш за все країн Євросоюзу, з США.

Впевнений, що це є одним із головних стратегічних планів Росії на найближчу перспективу.

Можливо на першому етапі цього стратегічного плану і не є завдання добитися повного припинення взаємодії з США як в економічному, так і в військово-політичному аспекті. Це малоймовірно, але дуже бажано для путінської Росії. А тому будь-які дії ключових країн, Євросоюзу, особливо таких як Німеччина або Франція, які ідуть в розріз з політикою США, надзвичайно вітаються російським керівництвом.

Прикладів можна привести багато, але достатньо одного – «Північний потік – 2». Тільки завдяки керівництву Німеччини і особисто Ангели Меркель він, незважаючи на активний супротив США і деяких країн Європи, в тому числі і України, продовжує реалізовуватись – вже 160 км труби по дну Балтійського моря прокладено, залишилось трохи більше 1000 км і російський газ прийде в Німеччину.

Канцлер Німеччини через чотири роки знову приїжджає з візитом в Україну і підтверджує незмінність своєї позиції щодо підтримки України і по продовженню санкцій проти Росії, а в цей час Путін в Кремлі приймає найбільш потужний німецький бізнес в особі представників провідних німецьких компаній.

Німецький бізнес обговорює з Путіним можливості його розширення і збільшення у майбутньому з 60 млрд.євро до 80 млрд.євро і більше, а також долю «Північного потоку -2» у разі введення американських санкцій. Кажуть, що незважаючи на будь-які проблеми, є політична гарантія реалізації цього проекту.

Все це безумовно впливає на єдність Європи і на її можливості протистояння Путіну.

Деякі порівняння Росії і країн ЄС.

Населення ЄС трохи більше 508 млн. людей, а населення Росії – 146 млн., територія Росії вдвічі більше території ЄС – в Росії – 17,1 млн.кв.км, в ЄС – 9,8 млн.кв.км. ВВП в Росії майже в 5 раз менше ВВП ЄС (в Росії 3745 млрд.дол. – в ЄС – 17372 мдрд.дол.)

Але, якщо взяти і порівняти військовий потенціал Росії і країн ЄС, то ми зрозуміємо, що країни ЄС без США – не зможуть протистояти Путіну.

Мені здається, що зараз створилась дуже  загрозлива ситуація. І її суть полягає у наступному.

Перед першою і другою світовими війнами між європейськими країнами і Росією, а потім СРСР існував якийсь більш менш сталий паритет у військовій могутності.

В Європі були потужні збройні сили, які були здатні протистояти Росії і СРСР.

Але, після другої світової війни баланс військової могутності європейських країн і СРСР, а в подальшому Росії почав змінюватись на користь Росії.

Лише утворення блоку НАТО і участь США в цьому блоці було гарантованою військовою силою, яка могла стримувати Росію.

За останні 8-10 років Росія значно зміцнила свої збройні сили, а агресивність Путіна досягла апогею.

Саме тому Росія задіяла усі свої можливості, як публічні, тобто політико-дипломатичні та пропагандистські, так і секретні – діяльність розвідок і спецслужб для того щоб посварити країни ЄС і США з однієї сторони, а з іншої – ослабити, або зруйнувати НАТО.

Це головна, стратегічна мета Путіна – зробити ЄС економічно залежним від Росії і беззахисним перед військовим потенціалом Росії. Для цього треба зруйнувати економічне співробітництво країн ЄС із США і безумовно – знищити НАТО, як військовий блок, який спроможний протистояти Росії. Але це можливо лише якщо США вийдуть із цього військово-політичного блоку.

Я не є спеціалістом у військовій сфері, але навіть моїх пізнань про це достатньо, щоб усвідомити – вийде США із НАТО і ЄС, вся Європа буде повністю беззахисна перед лицем озброєної сили Путіна.

Мені видається, що навіть поверхневий аналіз військової потуги Росії і європейських країн, їх армій дає підстави стверджувати, що сучасні армії ні Великої Британії, ні Німеччини, ні Франції – не спроможні протистояти агресії Росії. Навіть якщо військовий потенціал цих армій об’єднати – все рівно протистояти Росії ця об’єднана військова структура  не зможе. Єдина сила у світі, яка на даний час може протистояти Путіну – лише США.

Таким чином, такої унікальної ситуації в Європі ніколи не було – ні одна європейська країна без допомоги США не зможе протистояти агресії Росії.

Це стосується і нас, українців. Тільки спільна участь з країнами Євросоюзу може не тільки призвести до економічного процвітання нашої країни, але до оборони рубежів об’єднаної Європи.

А гарантом нашого процвітання і безпеки може бути лише НАТО на чолі з США як потужна військово-політична структура, повноправним членом якої мати стати наша країна.

Зараз у світі є одна супердержава це США. Всі потуги Росії зайняти місце СРСР, як супердержави безпідставні і нездійсненні. З 1990 року США збільшила вдвічі свою економічну могутність, а економіка Росії складає лише восьму частину економіки США.

Населення США більше ніж на 200 мільйонів перевищує населення Росії.

А тому у Росії немає ніяких шансів стати супердержавою.

Але, недооцінювати Росію в військовому плані не потрібно, особливо коли погрози з боку Путіна вже лунають не тільки Україні, Грузії, чи країнам Прибалтики, а й країнам Євросоюзу і членам НАТО.

Тому питання чи може Європа протистояти Путіну не є риторичним і воно може і  повинно стати суттю безпекової політики Європи.

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права