Один день, який потряс світ, або хто сказав, що бунт закінчився?

Може ще є люди які пам’ятають, що був американський журналіст Джон Рід, який написав світовий бестселер «Десять днів, які потрясли світ».

Це була, як він вказував, правдива історія очима стороннього спостерігача за жовтневим переворотом в 1917 році. І хоча він намагався дивитися на ті події, свідком яких був «очима добросовісного журналіста, зацікавленого у встановленні істини», але той факт, що його, одного із небагатьох американців, поховали біля Кремлівської стіни,  свідчить тільки про те, що він дивився на ті події очима більшовиків, яким і симпатизував.
Більшовикам  в 1917 році жовтневий переворот вдався, завдяки чому на багато десятиріч колишня імперія стала місцем кровавого і трагічного експеременту над сотнями мільйонів людей. Завдяки комуністам усі люди в новій імперії були щасливими, хто не був щасливим – того розстріляли.
Путін теж, більше двадцяти років намагався  відновлювати  комуністичну імперію. Багато чого йому вдалося зробити і здійснити. Головне – він створив нову соціально-політичну ідеологію – рашизм.
Путін – великий новатор. Він навіть створив Приватну Військову Компанію (ПВК) «Вагнер» – яка за своєю сутністю була терористичною організацією (ТО), а командиром цих терористів став  його один із  найбільш довірених сподвижників – пригожин.
ПВК «Вагнер» прийняла активну участь у війні проти України. За оцінками військових експертів – ця ТО проявила себе найбільш боєздатною.
Багато хто з українців звернули увагу на те, що останніми місяцями пригожин почав все більше і більше перетворюватись із ватажка бандитів у політика. Його активна пропагандистська діяльність дуже швидко перетворила його в одного із найбільш рейтингових політиків. А саме головне – простим росіянам він все більше і більше  подобався, бо багато в чому був схожим  на переважну більшість російського населення – нахабного, малокультурного, агресивного.
Він ставав їх кумиром! Ще не дотягував до путіна, але впевнено наближався і став  одним із найбільш продвинутих політиків.
Але, усе змінилося вранці 24 червня 2023 року.

Пригожин підняв бунт проти вищого військово-політичного керівництва росії. І не просто бунт, а військовий заколот, якого вже багато десятиріч Росія не знала. Пригожин з своїми терористами безперешкодно перетнув російський кордон на військовій техніці  і без будь-яких проблем захопив Ростов і штаб Південного військового округу. Населення росії зустрічали пригожіна з квітами,  відбувалися братання урків з орками.
Пригожин підняв градус конфлікту до найвищої позначки, коли поставив перед владою ультиматум і повів моторизовані колони добре озброєних терористів на Москву!
А що путін? Путін назвав пригожина зрадником. З однієї сторони усі ці події виглядали дещо кумедними, оскільки терористи без перешкод захоплювали одне місто за іншим;  влада, уся правоохоронна системи росії, проявила повну бездіяльність і була паралізована.
Шлях на Москву для пригожина  був відкритий. З іншої сторони, усі хто більш менш розбирається в російських реаліях усвідомлювали, що такий зухвалий виклик пригожина владі росії і перш за все путіну, не міг бути лише ініціативою самого пригожина. Впевнений, що хтось із найбільш впливових людей у владі санкціонував цей пригожинський  бунт і гарантував йому особисту безпеку. Це ще раз підтверджує, що путін вже повністю не контролює владу.
Події в росії ошарашили увесь світ. Не вкладалося в голові, як таке може бути в ядерній країні, щоб терористи захопили штаб військового округу, міста і села, публічно поставили путіну ультиматум і величезна колона військової техніки з озброєними терористами направилась в столицю росії щоб вимагати звільнення Шойгу і Герасимова.
Але, несподівано для усіх, за 200 км від Москви колони терористів зупинилися і повернули назад в літні табори.
Що це було? Це найбільш  важливе питання, на яке шукають відповідь в багатьох світових столицях. Можливо це кінець влади путіна, а можливо це хитрий план путіна?
Є багато питань на які немає відповіді.

Єдине, що очевидно – тієї влади у путіна, яка у нього  була  – вже не буде. Увесь світ переконався, що путінська влада – це колос на  глиняних ногах.
Не можна виключати, що це путін сам таке придумав, тому і не було  ніякого супротиву пригожину. Побачимо  найближчим  часом – якщо путін звільнить Шойгу і Герасимова, це буде означати, що путін більше не контролює владу. Багато з вагнерівців можуть не погодитись з рішенням пригожина перебратись у Білорусь і почнуть активну підготовку до нових заколотів.В будь-якому випадку вже очевидно, що влада путіна добігла кінця і йому залишилось правити Росією дуже невеликий період.
Наступним разом якась інша терористична група захопить арсенали ядерної зброї і пред’явить владі  зовсім вже інші ультиматуми.
Розпад росії наближається дуже швидкими темпами. Головною дієвою особою, яка максимально стимулює і розпад росії, і громадянську війну – є  путін.
Тільки путіну вдалося за дуже короткий історичний період повністю втратити усі великі здобутки, які мало населення росії і поставити країну на межу розпаду і початку громадянської війни.
Причина цього усього одна – війна з Україною, яку затіяв  путін. Крах путінської росіїнаближається з кожним днем і вже ніхто не спроможний зупинити цей процес. Тільки один день потряс світ, але глибинні  потрясіння в росії тільки починаються.

Хто сказав, що бунт закінчився?

Віктор Швець,


Президент Укра
їнської фундації дослідників права,

 доктор юридичних наук