Муслім Магомаєв –   золотий голос  епохи.

ua-pravo.org

Муслім Магомаєв був не просто золотим голосом тієї епохи, яка назавжди  залишилась в історії, а був  невід’ємною частиною цієї епохи.

Зараз ще є мільйони українців, які пам’ятають цього легендарного співака. Кожний його виступ це була видатна подія на естраді. Він несподівано увірвався в музичний простір і дуже швидко завоював місце на його Олімпі.

Такої слави і такої глядацької любові, яку відчув на собі Муслім Магомаєв ніхто більше і ніколи не відчував.

Це була всенародна любов і ні з ким не порівнювана популярність.

Він назавжди змінив наші уявлення про естраду, популярну пісню і естрадного співака.

Він надзвичайно швидко зламав усі стереотипи, які довгі роки існували, був надзвичайно хорезматичним і щирим.

Мусліма Магомаєва ні з ким неможливо було порівняти. Це була зірка найпершої величини.

Його популярність не знала меж, його пісні звучали майже в кожному будинку, в кожній сім’ї.

Мільйонні тиражі платівок, переповнені глядацькі зали і величезні стадіони.

Мільйони людей вважали за щастя потрапити на його виступ, але при цьому, люди намагалися потрапити не на концерт, а люди йшли на Магомаєва.

Сучасним співакам важко зрозуміти і оцінити ту всенародну любов і популярність, яка була у цього артиста.

Це була епоха Магомаєва.

Так сталося, що я декілька разів зустрічався з Муслімом Магомаєвим у період його найвищої популярності.

Перший раз ми зустрілися в 1974 році, випадково, але цю зустріч я запам’ятав на усе життя.

В той час, я зовсім молодий демобілізований солдат приїхав в столицю для навчання в одному із столичних вузів. Разом  зі мною, від Закавказьського військового округу на навчання у цей вуз, був направлений ще один, такий же демобілізований солдат, який був родом з  столиці.

В один із днів, коли ми готувались стати студентами,  він запропонував сходити на  вечірку, казав що буде цікаво.

Ми приїхали на вечірку, було не дуже багато людей, і пройти на вечірку можна  було лише за запрошеннями.

Для мене все що там відбувалось, а відбувалось те, що зараз має назву фуршет,  було повною несподіванкою. Тим більше, коли я впізнав декількох  дуже відомих,  на той час, людей, яких раніше бачив лише по телевізору, це мене ще більше шокувало.  Я нікого  з присутніх не знав і ніколи раніше не бував в столиці на таких вечірках, а тому  відчував себе не дуже комфортно.

Я розмістився на одному з гарних диванів та спостерігав за тим, що відбувається.

Через декілька хвилин, до мене підійшов мій товариш,  і привів з собою високого і симпатичного чоловіка,  з яким був добре знайомий, який зразу протягнув мені руку і сказав – Муслім Магомаєв.  Я його, безумовно, впізнав, але був шокований  від несподіванки – переді мною стояв особисто Муслім Магомаєв. На той час – це була надзвичайна подія, про яку мріяли мільйони його прихильників. Ми познайомились і він сів біля мене на диван. Коли він дізнався, що я з України, дуже добре це сприйняв і сказав, що дуже людить Україну і українців.

Ми з ним довго розмовляли, він приніс на тарілках їжу і коньяк в келихах.  Був надзвичайно приємним і просто світився якоюсь добротою. Я йому розповів, що тільки з армії, що служба була в Закавказзі і що був в  Азербайджані, а також як азербайджанська родина врятувала нас, семерих солдат, від голоду.  Це було на озері Джангаргель на кордоні Грузії і Азербайджану, після завершення навчань на цьому озері, нас залишили охороняти техніку і видали сухпайок на  п’ятеро  діб.  Але ми молоді були і голодні, з’їли цей сухпайок за два дні, а магазинів там не було.  Що робити далі, ми не знали. Але сталося диво. До нас навідалась азербайджанська сім’я – немолодий чоловік і така ж дружина і на дерев’яному возику привезли домашніх харчів азербайджанської кухні.  Це нас так вразило, що я пам’ятаю і зараз цей епізод свого життя.  Про цей випадок  розповів Мусліму і сказав, що з великою любов’ю відношусь до азербайджанців. Наша розмова була довга,  він майже весь вечір був зі мною,  я згадав, що йому недавно було присвоєне звання народного артиста.  В  такому молодому віці це було вперше.

Він показав мені свою знамениту каблучку, яку йому подарував шах Ірану після того, як він на запрошення шаха побував в Тегерані.

Муслім Магомаєв був надзвичайно популярним і усі хто був на вечірці хотіли з ним побалакати і він постійно вступав в діалог з учасниками цієі вечірки.

З ним було комфортно, дуже простий в спілкуванні і надзвичайно приємний.  Не знаю, чому він присвятив мені стільки часу на цій вечірці, мабуть тому, що дуже приязно говорив про Україну і як багато у нього друзів в Україні.

Ця відносно коротка зустріч запам’яталась мені на все життя. Потім вже в Києві я після його тріумфального концерту  у Палаці спорту,  ще раз  з ним зустрівся. Він мене згадав і відбулась коротка, але дуже приємна зустріч.

Такі зустрічі залишаться у пам’яті людини  на все життя.

Не задовго перед війною, був в Баку, був дуже радий бачити яким прекрасним стало це місто і відвідав місце, де захоронений Муслім Магомаєв.  Це дуже вразило моїх азербайджанських друзів.

Видатна і дуже достойна  була людина.  Його памятають і люблять мільйони людей і по цей день, особливо на його Батьківщині.

Декілька днів тому  назад відзначалось 80 – річчя з Дня народження великого сина Азербайджану Мусліма Магомаєва.

Давайте згадаємо цю легендарну людину – співака, композитора, артиста – Мусліма Магомаєва, нашу молодість і його чудові пісні, які дарували нам щастя і радість.

Муслім Магомаєв любив Україну, а Україна любила його.

 

Віктор Швець,

Президент Української фундації дослідників права,

доктор юридичних наук

ua-pravo.org