Хто покарає путіна?

 

За час свого правління  путін приніс людству стільки горя, що питання про те, хто його  за це покарає виглядає абсолютно логічним і актуальним.

 

Який суд? І чи суд?

 

Найвищим судом над путіним, звісно,  буде суд Божий.

 

Але на цьому суді ми не будемо присутніми і не можемо знати, які обвинувачення Господь Бог пред’явить путіну.

Єдине в чому ми повинні бути впевнені, що  путін не зможе уникнути цього суду і кара Божа обов’язково  його знайде.

Але, для нас, простих смертних, надзвичайно важливо, щоб і суд земний відбувся над цим світовим злочинцем 21 століття.

 

Який це повинен бути суд?

 

От над цим питанням і пропоную порозмірковувати.

 

Що ми на даний час маємо.

Йде повномасштабна війна проти України, хоча  з точки зору путіна, це не війна, а спеціальна військова операція. Але, що це за спеціальна військова операція,  якщо  регулярні війска росіі атакували кордони України, майже по всьому їх периметру, за виключенням лише частини західного кордону.

Агресор  застосував усі наявні у нього види і роди збройних сил, але  поки що без стратегічної і тактичноі ядерноі зброї.

Рішення про початок вторгнення військ рф були прийняті на найвищому державному рівні – президент рф, рада національної безпеки і оборони, парламент.

Тобто, на територію України вторглись регулярні збройні сили рф на підставі відповідних юридичних рішень уповноважених державних органів рф.

Для вторгнення в Україну путін, як верховний головнокомандувач, задіяв тисячі одиниць бронетанковоїтехніки,  сотні літаків та гелікоптерів, включно з стратегічними бомбардувальниками, десятки тисяч артилерійських систем усіх наявних калібрів, ракетні комплекси залпового вогню  майже усіх систем, тисячі крилатих ракет, в тому числі найновішого покоління і гіперзвукові ракети великої потужності, усі наявні сили морського базування чорноморського регіону, включно з ракетним крейсером і і підводними човнами,  а також деякі сили морського базування у Каспійському регіоні,  ракетні комплекси оперативно тактичного призначення різних систем з базуванням на території рф і білорусі, майже усю чисельність сухопутних сил, які були розгорнуті станом на день вторгнення.

Військові дії розгорнулись на території Україні на фронті майже в  2000 кілометрів і з обох сторін у них задіяно більше 1 мільйона військовослужбовців.

Усю повноту військовоі влади щодо вторгнення військ рф здійснював верховний головнокомандувач  путін – особисто через міністерство оборони і генеральний штаб.

В Україні не залишилось жодної території, на яку не була б здійснена агресія збоку рф.

Широкомасштабна агресія рф проти України супроводжується величезними жертвами мирного населенням, усієі інфраструктури – знищенням і руйнуванням тисяч населених пунктів, сіл, містечок, міст на території України.

Таким чином, є усі необхідні ознаки  широкомасштабної війни, яку невмотивовано вчинила рф проти суверенної країни, члена ООН.

Заяви путіна, про те, що це якась спеціальна військова операція, на території незалежної і суверенної країни, суперечать реальним фактам про відкриту агресію регулярних збройних сил рф проти України.

Дії рф  в результаті цього вторгнення і здійснення військової агресії  підпадають під  міжнародно-визнанні ознаки  і повинні кваліфікуватись як «війна».

Головною метою цієї війни, як неодноразово заявляв президент рф путін – є знищення українського народу, як етнічної групи, в тому числі і   шляхом денацифікаціі.

При цьому в це поняття  «денацифікація» путін вніс зовсім інший зміст, ніж той, що застосовувався після другої світової війни до деяких груп населення в Німеччині. Зараз путін розуміє цей термін, як знищення українців, як етнічної групи, тому що вони націоналісти.

Тобто, путін, як верховний головнокомандувач збройних сил рф, які здійснюють агресійні вііськові дії в Україні, поставив перед ними  головне завдання – масове знищення українців, незалежно від того мирне це населення, чи учасники опору.

Знищення на окупованих територіях будь-яких проявів української ідентичності – украінська мова, освіта, культура, українські ЗМІ і все, що нагадує про належність до української нації – забороняється і знищується.

Тобто, є усі необхідні ознаки і встановлені  докази того, що путін, за допомогою усіх можливостей військовоі агресії здійснює на території окупованих територій України, – геноцид українського народу за етнічною ознакою.

Але, головне завдання, яке путін визначив збройним силам рф, як стратегічну мету  –  є захоплення усієі територіі України і знищення державності українського народу.

В ході цієї неоголошеної війни, з’являються все більше і більше ознак того, що головний намір путіна – повністю знищити украінців.

Підтвердженням цього є не тільки злочинні дії путінських агресорів на території України, але й пропагандистська компанія, яка набула в рф масового і всеохоплюючого характеру – головний зміст якої – украінців треба знищити, як етнічну групу.

Тобто, за більше ніж п’ять місяців цієї війни в Україні зібрано величезна кількість доказів масових убивств украінців.

За повідомленням ЗМІ такі докази зібрані правоохоронними органами України, правозахисними громадськими утвореннями, активістами і українськими громадянами, які були свідками вбивств українців.

За інформацією генеральної прокуратури в Україні порушені десятки тисяч кримінальних проваджень щодо злочинів вчинених російськими агресорами проти українців. Безумовно, в ході бойових дій серед загиблих були і не тільки українці. За їх вбивство, винні особи  обов’язково повинні понести  таке ж покарання, як і за убивства українців.

Але, це окрема тема – притягнення до кримінальної відповідальності агресорів, які вчинили конкретні злочини, а зараз я хотів би зосередитись на відповідальності особисто путіна.

Те, що  вже вчинив путін на території України, достатньо щоб розпочати процедуру притягнення його до кримінальної відповідальності.

Саме за геноцид.

Ці дії рф в Україні, кваліфіковані як геноцид і президентом України, а ООН  виключила рф з  Ради прав людини  саме через геноцид українців, а президент США  назвав  путіна  «диктатором, що вчиняє геноцид в Україні».

Відповідно до другої статті конвенції ООН , геноцид – це будь які дії «вчинені  з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову  чи релігійну групу».

Разом з тим, геноцид не завжди супроводжується станом війни, чи військовими діями. Наприклад, Голодомор українців, це теж був геноцид українців, але без військовоі агресії.

В даному випадку геноцид здійснюється в умовах війни.

Путін здійснюючи  зараз геноцид українців застосував усю потугу російських збройних сил і як верховний головнокомандувач визначив їм головну мету військовоі операції на території України – знищення українців і їх державності.

Таким чином, це були ціленаправлені дії путіна з метою повного, або часткового знищення українців, як етнічної групи.

Геноцид українців – це перша обґрунтована юридична підстава для притягнення путіна  судом до кримінальної відповідальності.

Далі.

Другою такою обґрунтованою підставою – є замах проти людяності.

Путін, здійснюючи повноваження президента рф і будучи верховним головнокомандувачем збройних сил рф за період,  з 24 лютого 2022 року по даний час, неодноразово погрожував застосувати ядерну зброю, включаючи стратегічну ядерну зброю, проти інших ядерних і неядерних країн.

Застосування стратегічної ядерної  зброї неодмінно призведе до глобальної ядерноі катастрофи і як наслідок – повне знищення усього живого на землі, в тому числі і людства.

За висновками фахівців і провідних експертів  – глобальна ядерна катастрофа, тобто масове застосування ядерними країнами усіх арсеналів ядерної зброї,  незалежно від їх базування, призведе до загибелі людства і кінця цивілізації.

В лютому 2022 року  путін  публічно, з особливим цинізмом, віддав наказ привести російські ядерні сили  до стану підвищеної  боєготовності.

За висловами уповноважених російською владою посадових осіб – конфлікт з Україною загострюється і може спровокувати Третю світову війну, він може включати застосування ядерної зброї і мати руйнівні наслідки, як для людства, так і для планети Земля.

Тобто, путін, як президент і верховний головнокомандувач, допускає застосування ядерних сил, в тому числі як превентивний удар, в результаті якого світ охопить глобальна ядерна катастрофа, що призведе до руйнівних наслідків для планети Земля і повної загибелі людства.

путін, як особа яка приймає державне рішення про застосування ядерної зброї, публічно погрожує людству її застосуванням, що призведе до тяжких наслідків.

Таким чином, наявні обгрунтовані підстави притягнути путіна, президента рф до кримінальної відповідальності за геноцид і замах на злочин проти людяності.

А тепер, головне питання.

Який суд повинен розглянути справу путіна?

Це надзвичайно важливе питання, оскільки з приводу юрисдикції суда йде жвава дискусія.

Одні пропонують задіяти наявні механізми  міжнародної кримінальної  юрисдикції, інші, вважають необхідно створити спеціальний суд – міжнародний трибунал.

Кожна з цих позиції має певне обґрунтування яке заслуговує на увагу, але, на мій погляд, путін, скоїв такі кримінальні правопорушення, які потребують спеціального міжнародного суду.

Об’єднані нації мають певний досвід створення спеціальних міжнародних судів, над особами, які вчинили злочини  планетарного масштабу.

Неупереджений і об’єктивний аналіз сучасного міжнародного права, що регламентує порядок створення і функціонування міжнародних судових органів, дає підстави стверджувати, що ця процедура надзвичайно громіздка, суперечлива, не досить  ефективна.

Це означає, що притягти  путіна до кримінальної відповідальності в рамках чинного  міжнародного законодавства буде надзвичайно складно і це може зайняти дуже багато часу, коли це вже може втратити сенс.

Тобто, якщо намагатись розглядати можливості притягнення путіна до відповідальності за вчинені злочини геноциду і замаху проти людяності, то рано чи пізно ми усвідомимо певну безперспективність цих намірів, оскільки є багато юридичних можливостей у путіна і його адвокатів, заблокувати цей процес, або взагалі не допустити. Крім того, треба пам’ятати, що росія та путін не визнають юрисдикцію будь-якого міжнародного суду.

Коли вирішувалось питання про  притягнення до відповідальності керівників третього рейху, була знайдена достатньо ефективна форма відома під назвою – Нюрнбергський процес. Юридичною базою для його створення був договір країн переможців про створення міжнародного трибуналу  над верхівкою третього рейху. Тоді вдалося знайти таку форму цього міжнародного трибуналу і вибудувати таку його процедуру, яка стала зараз частиною міжнародного права. При цьому усі хто цікавиться цими питаннями усвідомлює, що це в значній мірі все таки був політичний процес переможців над переможеними.

Тут можна було б згадати і мудру пропозицію Черчилля – зловити усіх керівників третього рейху  і розстріляти.  Але, країни – переможниці пішли іншим шляхом – вирішили створити судовий прецендент над головними винуватцями другої світової війни.

Коли ми говоримо про необхідність створення міжнародного трибуналу для путіна за аналогією з Нюрнбергським процесом, ми повинні погодитись лише з тим, що необхідно застосувати абсолютно нові підходи і правила, оскільки  путін повністю спаплюжив усю міжнародно правову архітектуру, яка була створена після другої світової війни і протягом багатьох років забезпечувала певний міжнародний порядок.

Це означає, що по відношенню до путіна не можна діяти в межах тих міжнародних правових норм,  які путін і його влада повністю  зруйнували.

Україна, як найбільш зацікавлена країна у справедливому покаранні путіна за вчинені злочини проти українців могла б ініціювати спільні дії з іншими країнами, оскільки замах на людяність у вигляді ядерного шантажу людства, яке здійснює путін, може бути достатньою підставою для спільного вироблення нових правил  притягнення до кримінальної відповідальності путіна за вчиненні злочини геноциду і замаху проти людяності.

Це повинні бути такі правила які підтримає світове співтовариство і які путін не зможе заблокувати, шляхом накладання вето на такі рішення, або у зв’язку з наявним імунітетом глави держави, щоунеможливлює притягнення його до відповідальності.

Найкращим варіантом було б утворення  Генеральною асамблею ООН більшістю голосів членів світової співдружності об’єднаних націй – міжнародного кримінального трибуналу, затвердження його регламенту, призначення членів цього трибуналу і прокурора, який повинен сформулювати обвинувачення для путіна.

Проект цих документів повинні підготувати ті країни, які підтримають ініціативу України.

Як показує хід бойових дій на фронті, вже не можна в 21 столітті, воювати за правилами, які були встановлені в 20 столітті.

Точно так не можна намагатись створити правовий механізм міжнародного суду  над путіним, звикористовуючи ті правові постулати, які були актуальні в минулому столітті.

Війна проти України і  світу, яку розпочав путін,  потребує надзвичайно швидких і ефективних заходів, в тому числі через задіяння механізмів  міжнародного трибуналу, щоб путін не мав можливості привести в дію ядерну зброю і не допустити глобальної ядерної катастрофи, в вогні якої загине людство.

Це повинні усвідомити усі країни світу.

Україну підтримує 141 країна ООН, можна передбачити, що на даний час підтримка України країнами ООН тільки збільшилась.

Фактично це і є – антипутінська коаліція.

Об’єднані нації , повинні усвідомити яку загрозу людяності своїми протиправними діями проти миру і порядку, створив путін.

Для того, щоб ефективно протистояти путіну, врятувати людство від  глобальної ядерної катастрофи,  Об’єднані нації повинні негайно реформувати  створену після другої світової війни, міжнародну  структуру – ООН і перетворити її в потужну та ефективну  сучасну структуру захисту людства від ядерного шантажу, від кого  б  він не виходив.

Саме Об’єднані нації повинні створити  і  Міжнародний трибунал для путіна і надати йому відповідний мандат.

Дуже важливо, щоб  Україна, була головним ініціатором створення цього  Міжнародного  трибуналу і в тісній співпраці з провідними демократіями світу, нарешті, дала відвовідь – хто покарає  путіна.

 

 

Віктор Швець,

Президент Української фундації дослідників права,

доктор юридичних наук