Як боротьба за український хліб може змінити характер війни.

ua-pravo.org

Пішов четвертий місяць війни. Путінська армія продовжує наступи на усіх фронтах. Героїчні Збройні сили України успішно тримають оборону і завдають ворогу дуже великих втрат, як в живій силі, так і в озброєнні.
Якщо ці втрати перевести з чисто арифметичних показників на військову термінологію, то виходить, що путін, зокрема, втратив – більше 4 танкових дивізій, 2 мотострілецькі дивізії, 6 авіаполків,25 артилерійських дивізіонів і багато іншого озброєння і техніки.
А скільки жертв і горя принесла армія путіна на українську землю – тисячі вбитих і скалічених мирних мешканців українських міст і сіл, сотні зґвалтованих українських жінок і сотні вбитих дітей, мільйони біженців, величезні руйнування житла і усієї інфраструктури, сотні тисяч скалічених українських душ.
Путінська армія встала перед усім світом, як армія варварів, мародерів і ґвалтівників.
За вказівкою свого фюрера, путінська армія цілеспрямовано знищує цивільну інфраструктуру, яка забезпечує життєдіяльність українських міст і сіл. Особливою зухвалістю руська армія проявила себе у знищенні продовольчих складів, баз, елеваторів, виробничих потужностей, щоб спричинити в Україні перебої з харчами і голод.
Крім такого варварського відношення до українського народу, путінська орда цілеспрямовано намагається створити голод і у світі, шляхом блокування морських портів України і морських комунікацій, по яким здійснюється експортні поставки українського продовольства іншим країнам.
Путіну добре відомо, що блокування українських портів і морських комунікацій неодмінно призведе до голоду мільйонів людей, які споживають українське продовольство.
І путін навмисно блокує порти і комунікації, щоб Україна не змогла вивезти величезну кількість продовольства, яке чекають у світі.
Ситуація з блокуванням українських портів і морських комунікацій загострюється з кожним днем. Вже і Генеральний секретар ООН б’є на сполох і вимагає від путіна розблокувати українські порти і дати можливість вивезти продовольство в країни, які його конче потребують і чекають.
Але путін на усі ці заклики не реагує. Він свідомо чинить такі дії, щоб у світі розпочався голод.
Як відомо, до початку війни Україна вважалась основною світовою житницею. Через українські порти щомісяця експортувалось більше 4.5 млн тонн продовольства. В Україні вирощувалось 12% усього світового обсягу пшениці, 15% – кукурудзи і 50% соняшникової олії.
Але у зв’язку з тим, що українські порти заблоковані військовими кораблями Росії, то імпорт продовольства відбувається наземними маршрутами, який приблизно в 4.-5 разів менше, ніж це відбувалось через морські порти. Правда в квітні імпорт продовольства трохи зріс, але цього не достатньо.
В даний час на зберіганні в Україні знаходиться 22 млн тонн зерна (пшениця, кукурудза та інше).
Якщо найближчі два – три місяці не буде вивезено це зерно з України, в багатьох країнах світу може розпочатись голод. Сумарно українське продовольство споживають більше 400 млн людей в різних країнах, головними імпортерами української пшениці за минулий рік були (в дужках млн тонн) – Єгипет (3.62), Індонезія (3.22), Бангладеш (2.32), Туреччина ( 1.19), Ємен (1.06), Філіппіни (1.02), Марокко (0.889), Туніс (0.768), Лівія (0.767), Ефіопія (0.679).
Головними українськими портами звідки здійснювалось транспортування зерна – є Маріуполь і Одеса.
Загалом 40% украінського зерна відправлялось в країни Африки і Близького Сходу.
Ситуація з зерном, після того як рашисти заблокували українські порти, ще більш загострилась у світі, оскільки Індія заборонила вивозити своє зерно. Казахстан, також ввів квоти на вивіз зерна із країни. До цього треба дабааити, що і Путін заборонив імпорт своєї пшениці, що свідчить про його навмисні діі і питання можливого голоду в багатьох країнах є абсолютно реальним. Світовий імпорт зерна із України і росіі складає приблизно 30% із загальних обсягів виробництва його у світі.
Імпортне зерно із українських портів, необхідно вивезти до нового врожаю, якщо цього не буде зроблено це може призвести до серйозних проблем.
Розблокуванням українських портів, цією надзвичайно важливою проблемою, зараз займаються в багатьох столицях.
Одним із варіантів її вирішення є надання Уараіні відповідного озброєння, яке б забезпечило розблокування українських портів.
Декілька днів тому назад відбулося чергове засідання антипутінськоі коаліції – Рамштайн-2, в ньому прийняли участь 47 країн, це на 5 країн більше, ніж було на першій такій зустрічі, де фактично і була формалізована ця антипутінська коаліція, обговорювалося питання надання Україні військової допомоги. Це була не зустріч на політичному рівні, а зустріч міністрів оборони і мала виключно конкретний характер.
За результатами цієї зустрічі відомо, що 20 країн зголосилися надати Україні конкретну військову допомогу, але це не означає, що інші країни, які приймали участь у цій зустрічі не будуть надавати допомогу. Ці 20 країн нададуть військову допомогу у вигляді зброї, військової техніки, спорядження, але і інші країни теж будуть допомагати – боекомплектом, спорядженням, транспортними засобами, підготовкою українських воїнів.
Дуже важливо, що Данія зголосилась надати Україні проти- корабельну крилату ракету «Гаппун» (Harpoon).
Це ракета американського виробництва і виготовляє її корпорація «Боїнг», ракета має дозвукову швидкість, потужну бойову частину масою 225 кг, максимальна дальність – 300 км в залежності від модифікації,, вартість однієї ракети 1.5 млн доларів США.
Особливість цієї ракети полягає у тому, що вона атакує ціль з горизонтального положення, рухаючись паралельно воді на висоті 2-4 метри, або перед враженням цілі робить маневр – «гірка», піднімається на висоту до 1800 метрів і вже потім входить в піке і вражає ціль.
Ця ракета надзвичайно ефективна для враження будь-яких морських цілей, в тому числі і підводних човнів, які спливають на поверхню, наприклад дизельні підводні чорни, які є на озброєнні чорноморського флоту росіі.
За наявною інформацією, що є в Інтернеті, зараз росія розгорнула морську армаду у чорному морі до якої входять від 6 до 20 ( за різними оцінками) надводних кораблів і 2 підводних човнів ( із 4 наявних).
Надання Україні цих крилатих протикорабельних ракет у достатній кількості, може повністю вирішити проблему чорноморського флоту і тим самим зняти питання блокування українських портів і зокрема, Одеси.
Крім цих крилатих ракет, разом з відповідними пусковими установками, Украіна отримає ще багато іншого важкого озброєння. Зокрема, американську дальнобійники систему залпового вогню М 142 Хаймарс
(HIMARS). Це високомобільна реактивна система являється самою сучасною американською РСЗВ з тактичними ракетами які стріляють на відстань в 420 км ( в залежності від модифікації). Ця система є аналогом російському «Смерчу», але вона набагато ефективніша і може використовуватись не тільки як реактивна система залпового вогню, але й як оперативно тактичний комплекс, практично як рашистський «Іскандер».
Пускова установка розміщена на колісному тягачу високої мобільності.
Україна отримає, також, американську універсальну пускову установку М 270 МLRS.
Вона може бути використана як реактивна система залпового вогню ( РСЗВ) і як установка для запуску тактичних ракет і змонтована на гусеничній базі БМП «Бредлі».
Це – надзвичайно ефективна зброя, яка в умілих руках українських воїнів істотно допоможе нам наблизити перемогу. Будуть поставлені і багато інших видів сучасної зброї.
Розглядається і ще один варіант деблокади українських портів, шляхом входження англійської ескадри у чорне море.
Ця ескадра буде складатись не тільки з кораблів Великої Британії, але і інших країн. Її головна мета забезпечити проходження мирних суден в акваторії чорного моря. Ця ескадра не буде брати участь у бойових діях, якщо чорноморський флот не здійснить на них агресію.
Зараз це питання активно обговорюється з зацікавленими країнами, в тому числі і Туреччиною, яка повинна пропустити цю ескадру через свої протоки.
Крім того, ця морська ескадра повинна отримати міжнародний мандат, як гуманітарна місія.
Входження цієї ескадри в Чорне море може кардинально змінити характер війни, оскільки чорноморський флот росіі буде витіснений з західної частини чорного моря і чорноморського узбережжя, що у свою чергу, унеможливить реалізацію агресивних планів путіна на приморські території України.
Для забезпечення безпеки ескадри, можливо цей район чорного моря за міжнародним мандатом, буде забезпечений і протиповітряною обороною.
Але для того щоб відновити мореплавство з українських портів, необхідно розмінувати цю частину акваторії чорного моря.
Далеко не усі поділяють оптимізм з приводу залучення міжнародних сил до деблокади українських портів. Але надія є.
Вона грунтується на тому, що деблокадою українських портів, шляхом створення міжнародної військово морської коаліції, займається щирий друг України – прем’єр Великої Британії Борис Джонсон. Несподівано і Китай підтримує створення зелених коридорів для вивозу зерна з українських портів. Можливо обєднання інтересів Китая і Великої Британії буле запорукою створення цієї коаліції. Путіну не можна довіряти, це вже усі усвідомили, тому тільки військово-морська ескадра з мандатом ООН може реально забезпечити деблокаду українських портів. Вирішальна роль у її створені належить Великій Британії і Китаю. Але чи захоче Китай піти на такі кроки невідомо, хоча відомо, що він теж потребує української пшениці.
Можливо загроза світового голоду спонукає міжнародне співтовариство до рішучих кроків щоб відновити морське судноплавство в західній частині чорного моря і відкрити українські порти для транспортування продовольства і зерна.
Прийняття на озброєння української армії проти- корабельної крилатої ракети «Гарпун» істотно вплине на розстановку сил у чорному морі і перебіг цієї війни.
А у разі входження морської ескадри за міжнародним мандатом у чорне море для здійснення гуманітарної місії з метою розблокування українських портів і забезпечення вільного мореплавання, – буде надзвичайно важливим кроком світового співтовариства.
Боротьба за український хліб, істотно змінить і характер цієї війни.

Віктор Швець,
Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук