Нарешті, або коли зламаємо хребет агресору?

ua-pravo.org
Переважна більшість українців з нетерпінням чекали, коли, нарешті, Сенат Конгресу США остаточно затвердить виділення Україні рекордної фінансової допомоги у розмірі 40 млрд. доларів США.

Незважаючи на двохпалатну підтримку внесеного президентом США Джо Байденом пакету фінансової допомоги Україні, остаточне рішення з затвердженням цієї допомоги, через бюрократичні регламентні процедури, прихильникам путіна в Конгресі США, влалося загальмувати.

Один із сенаторів, який представляє республіканську меншість в Сенаті, подав регламентну поправку до вже прийнятого Палатою представників цього закону. Внесення цієї правки відтермінувало прийняття цього надзвичайно важливого і необхідного для України закону.
Не можна сказати, що автор цієї поправки є відвертим прихильником путіна, але відомо, що він входить в групу сенаторів, які є ярими прихильниками Дональда Трампа і які вважають, що США повинні більше турбуватись про інтереси Америки, оскільки в країні значно виросла інфляція, ціни, в тому числі і значно подорожчав бензин, а тому не варто виділять такі астрономічні кошти з бюджету США, тобто з коштів, які сплачують платники податків.
Його правка начебто і не стосувалась доцільності і обгрунтованості самого закону, а зводилась до законодавчо визначеного контролю над цим пакетом допомоги, більш чіткіше визначення обгрунтованості такої величезної суми допомоги і деякі інші питання.
Але внесення цієі правки не дало можливості Сенату затвердити цей закон. Внесення цієї правки було несподівано навіть для республіканської меншості, керівник якої на чолі делегації республіканської меншості в Сенаті США, був з візитом в Україні і зустрічався з президентом України.
Всі чекали позитивного голосування в Сенаті і для цього усе було готово, тому несподіване внесення республіканцем правки було підставою для відкладання остаточного голосування, що в свою чергу, дало підстави до різних коментарів цього факту.
Для справедливості необхідно зауважити, що крім автора цієї поправки ще 10 сенаторів – республіканців теж висловлювали певні претензії до цього закону.
Таким чином, через цю правку важливий закон був поставлений на паузу, що спонукало до значної кількості різних коментарів і припущень. Деякі політики, політологи, які орієнтуються на путіна і його владу, а може і є його прихованими агентами, почали через засоби масової інформації поширювати різні коментарі, які ставили під сумнів прийняття цього закону взагалі. Вказувалось на те, що за спиною Байдена, піднімає голову пропутінська агентура.
Ситуація ускладнювалась ще й тим, що, у разі прийняття цієї правки,повністю чи частково, Сенат не мав повноважень ухвалити цей закон остаточно.
В такому разі цей законопроект разом з прийнятою повністю чи частково правкою повинен бути направлений назад до Паоати представників, яка повинна здійснити повторний розгляд цього закону і провести голосування.
Розрахунок автора цієї правки полягав мабуть у тому, що до літніх канікул Палата представників не встигне провести його повторне обговорення і голосування.
Таким чином, розрахунок був у тому, щоб до осені заблокувати надання вкрай необхідноі Україні допомоги.
Інтереси путіна в цьому абсолютно очевидні, тому і виникло припущення, що цей сенатор подав цю правку в інтересах путіна.

Але, путін знову програв.

Сенат Конгресу США підтримав законопроект про надання Україні 40 мільярдів доларів військової та економічноі допомоги.
86 сенаторів підтримали цей закон, а 11 сенаторів, які представляють республіканську меншість, були проти. Разом з тим, потрібно зауважити, що більшість республіканців, які є в Сенаті – підтримали цей законопроект.
Так невдало для путіна завершилась ще одна спецоперація, метою якої було, якщо не зірвати, то хоча би відтермінувати до осені, надання Україні необхідної допомоги, яка може мати вирішальне значення у війні.
Тепер цей законопроект має підписати президент США і він стане законом. Ніяких сумнівів, що президент США його підпише, немає.
Нагадаю, що цей законопроект Палата представників Конгресу ухвалила ще 10 травня, тоді проголосували 367 конгресменів позитивно і 57 – проти. Більше того, президент США вніс пропозицію про виділення Україні 33 мільярдів доларів США, а Палата представників збільшила цю допомогу до 40 мільярдів.
В американській пресі близькій до Білого Дому (газета Вашингтон пост) вже аналізується і конкретизується пакет цієї допомоги.
Зокрема зазначається, що безпосередньо на закупівлю озброєння буде виділено – 22,1 млрд. доларів США із 40 мільярдного пакету.
Всієї номенклатури озброєнь, які будуть поставлені в рамках цього пакету, не повідомляється, але вказується на те, що, ймовірно, будуть поставлені вкрай необхідні нам протиракетні системи “Petriot”, реактивні системи залпового вогню, можливі деякі варіанти щодо їх дальності і багато іншого найновішого озброєння.
Крім того, з цього пакету допомоги – 9 мільярдів, зокрема, підуть на покриття бюджетних витрат – в тому числі і заробітну плату військовослужбовцям.
Деякі військові аналітики вважають, що надання Україні критично важливого озброєння, яке вже доставлено в Україну і того яке буде поставлено в рамках цього пакету може кардинально змінити розстановку сил на фронтах російсько- української війни.
Надання сучасного озброєння за останнім пакетом, в значній міри завершить переозброєння української армії, що в свою чергу буде допомогою Україні у цій війні.
Величезні обсяги допомоги, які надходять Україні у вигляді військово технічної і гуманітарної допомоги, будуть запорукою успішного наступу Збройних сил України, і вже скоро розпочнеться звільнення захоплених територій України і відновлення територіальної цілісності України.
Принагідно зауважити, що дебати в Конгресі США щодо затвердження пакету допомоги Україні, спонукали і европейські країни значно, в рази, збільшити обсяги допомоги Україні, що збільшить військовий потенціал Збройних сил України і наблизить нашу перемогу.

Ця величезна допомога, яка надійде Україні найближчим часом, буде запорукою того, що нарешті хребет агресору буде зламаний і украінська армія перейде в наступ.

Віктор Швець,
Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук

ua-pravo.org