Так путіна ще ніхто не принижував.

Міжнародна політика останніх десяти років була періодом тріумфального сходження на її вершину путіна. Все почалося з відомої Мюнхенськоі конференціі.
З того часу путін нарощував свою військову потугу, його міжнародна риторика ставала все більш агресивною і непередбачуваною.
Путін все менше і менше дослухався до міжнародних партнерів і все більше, і більше
нехтував міжнародними зобов’язаннями чи нормами міжнародного права.
В основу міжнародної політики путін покладав принцип – сила замість права.
Керуючись цим він ставав все більш агресивним і войовничим.
Він присвоїв собі права вирішувати майбутнє тих чи інших країн, визначати іх державний устрій чи керівництво. Будь-які незгоди країн підкоритись вимогам путіна натикались на відкриту військову агресію.
Путін почував себе господарем, якщо не усього світу, то принаймі співгосподарем з декількома іншими великими країнами.
За цей час путін зміг надзвичайно потужно впливати на політичну еліту, уряди і керівництво багатьох країн світу, і особливо Європи.
Путіну, мабудь, здалося, що це він є головною дієвою силою в Європі, без якої не можуть відбутися будь-які значимі політичні процеси в тих чи інших країнах.
В основу його політики було покладено корупцію, підкуп, шантаж. Була розгорнута по усьому світу величезна і надзвичайно затратна пропагандистська машина.
Майже уся Європа сіла на газову і нафтову голку путіна. Завдяки цьому путін отримував не тільки повне політичне домінування в Європі, але й отримував надзвичайно високі надприбутки, завдяки яким сформував в Росії нову історичну спільноту – рашистів.
За цих умов, будь-яка країна, яка раніше входила до політичних уподобань Росії – потрапляла під дуже жорсткий пресинг путіна.
Для нього міжнародно визнані кордони європейських країн, які визнані світом – фактично нічого не значили.
Путін вирішив відродити СРСР в кордонах на день припинення його існування. Правда ці його забаганки багато разів змінювалися і врешті-решт остаточні наміри путіна нікому невідомі.
Але очевидно, лише те, що путіну кортіло відновити російську імперію і, можливо, самодержавство. Путіну мало було бути президентом Росії, він вирішив стати царем нової імперії.
І на цьому шляху стала горда Україна, спочатку в період Помаранчевої революції, а потім і Революції Гідності.
Путін добре знав пророчі слова відомого американського аналітика, що без України російська імперія неможлива.
Зважаючи на це, значну частину свого президенства путін витратив на боротьбу і приборкання України, а коли усвідомив, що це неможливо – пішов війною.
Путіну не сподобався волелюбний характер України, її бажання стати частиною цивілізованого світу – приєднатись до Європейського Союзу.
Але, коли Украіна почала реальні кроки на шляху до вступу у НАТО – тут путін і проявив відкрито усю свою ненависть до України і українського народу.
І розпочав широкомасштабну війну проти нашої країни і нашого народу.
А тим часом, інші сусіди Росії, побачивши усі страхіття агресії путіна проти українського народу, усвідомили, що єдине спасіння від такого скаженого сусіда – НАТО.
У Фінляндії непрості стосунки з Росією. Ця країна свого часу вже пережила війну з СРСР, в якому домінувала Росія.
Фіни ще памятають скільки горя і страждань принесла ця війна. По різним оцінкам фіни втратили від 40 000 до 100000 убитими, 10% своєї території і стільки ж економічного потенціалу. Агресору дорого обійшлася ця війна – біля 700000 тільки вбитими.
Але багато років, Фінляндія зберігала нейтралітет, заради того, щоб не нашкодити відносинам з Росією і не спровокувати її агресію.
Фінляндія боялась цього агресивного монстра з ядерною дубинкою.
Але усе змінила війна путіна з Україною. Фіни підтримали нашу країну і допомагають українському народу всім чим можуть, в тому числі і сучасним озброєнням.
Фіни втратили страх перед путіним і однозначно взяли курс на вступ до НАТО.
Ніякі погрози путіна, ніякі його агресивні дії не зупиняють Фінляндію на цьому шляху.
Фінляндія остаточно ухвалила рішення про вступ до НАТО і найближчими днями президент і прем’єр цієї крані направлять в НАТО офіційну заявку на вступ до НАТО.
Можна не сумніватись, що ця заявка буде задоволена і найближчими тижнями Фінляндія стане повноправним членом НАТО.
На період процедури вступу Фінляндії в НАТО ця країна отримала від Великої Британії в особі легендарного Бориса Джонсона гарантії безпеки.
Тобто, фактично Фінляндія незважаючи на те, що ще формально не стала членом НАТО – вже отримала гарантії безпеки від ядерноі країни, члена НАТО,які майже співпадають з гарантіями які мають країни НАТО і які зафіксовані в статті 5 Статуту.
Це колосальний програш путіна. Він розпочав війну з Україною, посилаючись на те, що Украіна може вступить в НАТО і натівські ракети, які будуть розміщені біля Харкова зможуть долетіти до Москви за 7-10 хвилин.
І це було для путіна однією з головних підстав розпочати війну проти України, бо могла з’явитись безпосередня загроза Росії.
Ясно, що для того, щоб Украіна стала повноправним членом НАТО ще повинно пройти багато часу, можливо не один рік і путін добре знав, що Украіна в найближчі декілька років не вступить у НАТО і ніяких натівських ракет в Харкові не було і не буде.
Тобто, путін свідомо говорив неправду, щоб якось обґрунтувати для свого населення необхідність початку цієї кровавої війни.
Але, якщо Украіна могла стати членом НАТО в достатньо далекій перспективі, то Фінляндія стане членом НАТО найближчим часом.
Вступ Фінляндії в НАТО кардинально змінить ситуацію на півночі Європи.
Відстань від кордонів Фінляндії до Москви майже така ж як і від Харкова до Москви.
Але крім Москви, до якої майже 850 км, у безпосередній близькості до фінських кордонів є Санкт-Петербург, до околиць якого можуть долетіти не тільки оперативно тактичні ракети, а навіть артилерійські снаряди випущені з фінських далекобійних гаубиць.
А ми пам’ятаємо, що там є ще і місто Виборг, яке до війни в 1940 році належало Фінляндії, як і значні території які відійшли до Росії.
І уся фактично північна частина європейськоі території Росії потрапляє під сусідство країни НАТО.
Тобто, для свого населення він затіяв війну з Україною, щоб не допустити розширення НАТО на своїх західних кордонах, але отримав розширення НАТО на північних кордонах.
Затіяти ще одну війну – то вже буде повна катастрофа і путіна, і Росії.
Такого програшу путіна важко собі уявити.
Це не просто його програш, це колосальне приниження путіна, як президента Росії.
Ні Фінляндія, ні НАТО більше не бояться путіна і його реакції на свої дії і рішення.
Вони просто його ігнорують і роблять свою справу по забезпеченню безпеки не тільки Фінляндії, але й північної Європи.
Важко собі уявити як кремлівська пропаганда пояснить населенню Росії вступ Фінляндії в НАТО.
Адже вступ фінів у НАТО значно послаблює обороноздатність Росії не тільки в північних районах, а в цілому.
Усі добре знають, що основа могутності Росії – це підводний атомний флот, який і базується якраз у північних регіонах, які тепер будуть повністю контролюватися військами НАТО.
Можна сказати, що північний флот Росії разом з його атомоходами втрачає свою стратегічну цінність.
І не тільки флот, але й будівництво нових атомних субмарин, теж зосереджено в цьому регіоні і головна база атомних підводних човнів буде теж недалеко від території НАТО.
Тобто, НАТО буде в значній мірі контролювати стратегічні райони Росії, що істотно послабить обороноздатність Росії.
Крім того, треба мати на увазі, що сухопутний кордон між Фінляндією і Росією складає 1300 км, для його захисту потрібні величезні ресурси.
До цього треба ще добавити, що за повідомленням преси, Фінляндія прийняла рішення закупити 64 суперсучасних літаків F-35.
Ці літаки спроможні прорвати будь-які існуючі системи ППО Росії і через декілька хвилин з’явитись над Кремлем.
У світі більше не вважать Путіна тією особою, яку він із себе видавав багато років, а Росію- країною, яку ніхто вже не боіться.
Війна в Україні все змінила.
Приниження путіна ще більш буде для нього образливим, оскільки крім Фінляндії, членом НАТО, у ті ж строки, стане ще і Швеція
Швеція – це потужна країна, яка значно підсилить спроможності НАТО. Достатньо сказати, що Швеція має на озброєнні більше 400 сучасних літаків – найбільше ніж будь-яка інша європейська країна НАТО.
Ще три місяці тому, ніхто не сказав би, що таке можливо, як швидкий вступ Фінляндії і Швеції до НАТО.
Але – це факт.
Фактом являється і те, що світ принизив путіна так, як ніхто і ніколи.

Віктор Швець,
Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук