В деяких засобах масової інформації останнім часом почала гуляти гіпотеза, про те, що напередодні 30-річчя Незалежності України Президент України виступить з ініціативою про ліквідацію поста Президента України і переходу до парламентської форми правління.
Я не знаю, хто запустив цю  інформацію і наскільки вона відповідає дійсності, але, зважаючи на усю її серйозність, вирішив висловити  до неї своє відношення, але  дуже коротко.
Впевнений в тому, що Президент Зеленський  не піде на такий катастрофічний для країни крок.
Також, впевнений, що цю ідею могли підкинути лише вороги України і тепер чекають – яка буде реакція.
Впевнений, що реакція українського народу буде достойна, але все по порядку.
Чому я категорично проти цього? Якщо, дійсно, такий план існує, то його автором безумовно є Путін.
Головна мета цього плану – за допомогою демократичних процедур – знищити незалежність України.
Я є прихильником взагалі президентської форми правління і вважаю що вона найбільш ефективна на даному етапі історичного розвитку України. Як член Національної конституційної ради при Вікторі Ющенку, відстоював саме таку позицію.
Тому ліквідація поста президента України навіть при парламентсько-президентській формі правління, як зараз є, – це катастрофа для сучасної України.
Але чому це катастрофа, адже, скажуть деякі фахівці – перехід  до парламентської форми правління – це найвища ступінь демократії.
Нагадую усім, хто може забув – в Україні триває війна з російською агресією і ця війна носить реальний, а не міфічний характер.
Кожний день цієї війни, приносить нам усе нові і нові жертви.
Тисячі українських героїв ціною свого життя і мільйони українських патріотів – доказали Путіну, що Україну йому не здолати у війні.
Тому і з’являються такі путінські пропозиції, головна мета яких – дестабілізувати громадсько-політичне життя в Україні, втягнути український парламент в конституційну війну і якщо вдасться – парламентські вибори.
Але до цього необхідно імплементувати окуповані райони Донецької і Луганської областей в політичний і виборчий процес в Україні.
Ліквідація поста президента, який всенародно обраний – це ліквідація одного із символів воюючої  держави, це – ліквідація її Верховного   головнокомандувача.
Уявіть собі, що почне відбуватися в Україні у разі внесення відповідних змін в Конституцію.
Підніме голову уся антиукраїнська агентура, повилазять із своїх нір усі путінські симпатики.
Путін вкине в політичне і громадське життя мільярди доларів, щоб до влади привести лояльний до нього український парламент.
Завдяки путінським мільярдам, продажним ЗМІ, агентурі – політична ситуація буде загострена до самого максимума.
Якщо в цій ситуації Путіну вдасться спровокувати громадянське протистояння – це буде вершина  його цинізму.
В результаті цієї політико-юридичної вакханалії, яка може розтягнутись у часі на рік  і більше – Україна може надзвичайно ослабнути і втратити усі свої здобутки за часів незалежності.
Гаранта Конституції – немає, його пост ліквідовано, між партіями розгорнеться справжня війна, яка може перекинутись на вулиці.
Армія деморалізована, суспільство – дезорганізовано, життя в Україні – дестабілізоване.
Шалений ріст цін, дефіцит товарів, катастрофічні масштаби пандемії.
Уявіть собі кого буде обрано до нового українського парламенту в такій ситуації. Уся путінська агентура пройде по купленим округам, а серед політичних партій, залишаться тільки ті, які пройдуть реєстрацію у Кремлі.
Отакі нас можуть чекати парламентські вибори.
Для Путіна – це був би найкращий результат цієї спецоперації проти незалежності України, коли новообраний парламент перш ніж призначати новий Уряд України – погодить його з ним – Путіним.
Ясно, що в такому випадку – прем’єр міністр буде абсолютно підпорядкованою особою Путіну,  а головнокомандуючим цей парламент обере – Верку Сердючку!
Найважливіша мрія Путіна – щоб на льотному полі Борисполя вишикувались елітні підрозділи ЗСУ в почесній варті, а новопризначений прем’єр і головнокомандувач Верка Сердючка з хлібом-сіллю зустріли Путіна біля трапу літака на українській землі.
Ми цього хочемо?

Віктор Швець,
Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук.
(ua-pravo.org)