Усі добре знають, що Атлантичний океан є одним із чотирьох океанів на планеті. Саме цей океан розділяє Європу і Америку, як Північну так і Південну Америки.
Відстань між цими континентами дуже велика – багато тисяч кілометрів. Поки не було авіації єдиною можливістю  подолати Атлантичний океан був лише морський шлях. В різні періоди життя він займав багато неділь, або навіть місяців і був достатньо серйозним випробуванням на міцність і морську вдачу, тих хто наважувався подолати буремні води Атлантики.
Але брати Райт подарували людству авіацію і вперше пролетіли на літаку декілька сот метрів, але ці декілька сот метрів на літаку відкрили нову епоху у розвитку цивілізації і назавжди змінили нашу планету і життя людей на ній.
Саме в цей період, разом з розвитком авіації з’явилась ціла плеяда мужніх людей,  які здійснили героїчні перельоти на літаках як через Атлантичний океан, так і через Тихий океан. І щоб здійснити такі перельоти на невеликих літаках, які тоді були, треба було бути не просто героями, а відчайдушними сміливцями.
Саме про таких людей і буде моя розповідь.
Перший трансатлантичний  переліт через Атлантичний океан здійснив відважний екіпаж англійських пілотів Джона Алкока і Віттена Брауна 14 червня 1919 року.
Це був неймовірно складний політ, декілька разів цей героїчний екіпаж був на межі загибелі і тільки завдяки винятковій  сміливості Брауна, який  в суцільній темряві при бурхливому океані зміг вийшовши із кабіни літака на крила, збити лід, який унеможливлював подальший політ, і таким чином врятував життя і собі, і пілоту Алкоку, а пілот Алкок за декілька десятків метрів від океанських хвиль, зумів вирівняти літак і теж врятував життя екіпажу від неминучої загибелі.
Цей легендарний політ тривав 16 годин 28 хвилин. Він розпочався з канадійського   острова Ньюфаундленду до Ірландії . Літак пройшов 3040 кілометрів при середній швидкості приблизно 190 кілометрів на годину.
Але найбільшу славу отримав Чарльз Ліндберг, який на невеликому літаку перелетів із Нью-Йорка  в Париж,  більше 8000 кілометрів за 33 години 30 хвилин. Це був перший одиночний переліт через Атлантику.
Понад 200 000 французів зустрічали цього героїчного пілота у Парижі і близько 4 000  000  американців очікували його повернення в Нью-Йорк.
Цей політ назавжди зробив Ліндберга героєм, американською легендою. Така слава яка випала на долю цьому сміливому американцю більше нікому не випадала.
Але це були перельоти через Атлантику до Північної Америки , а я тепер хочу розповісти про героїчний переліт через  Атлантичний океан до Південної  Америки.
Відпочиваючи в Лісабоні, і коли гуляв по цьому прекрасному місту, випадково натрапив на пам’ятник літаку. Поцікавився. Це був пам’ятник того літака, який вперше здійснив переліт через океан до Південної Америки, а саме із  Лісабону до Ріо-де- Жанейро.
В 1922 році португальські льотчики  Гаго Коутиньо і Сакадура Кабрал зробили перший переліт за цим маршрутом і присвятили його сторіччю незалежності Бразилії.
Це був дуже складний і драматичний переліт, він був здійснений на гідроплані англійського виробництва і був розбитий на три етапи. Кожний етап закінчувався через несправність або пошкодження літака. В решті-решт цей відважний екіпаж завершив цей дуже довгий переліт, хоча безпосередньо в повітрі вони перебували трохи більше 62 годин і пролетіли більше 8000 кілометрів.
Зараз у Лісабоні і стоїть пам’ятник цьому гідроплану, але звичайно, це не оригінал літака, а його копія.
Зараз переліт в Америку це буденна справа.
Мені багато разів доводилось літати як в Південну Америку, так і в Північну Америку.  Буенос Айрес ( 14 годин із Франкфурту), Ріо-де-Жанейро ( 12 годин 30 хвилин до Франкфурта) – це Південна Америка; Канкун ( 10 годин із Лондона), Майямі (10 годин), Сан Франциско (12 годин), Вашингтон (8 годин), Нью Йорк ( 8 годин) – з Франкфурта, Мюнхена, Парижа , Відня, Амстердама.
Навіть був переліт із Південноі Америки – Буенос Айрес до Північної Америки – Хьюстон (10 годин).
Розвиток авіації досяг такого півня, що ще в 1957 році три американські бомбардувальники Б-52 зробили перший кругосвітній безпосадочний  переліт. При цьому вони тричі заправлялись в повітрі. За 45 годин 19 хвилин ці бомбардувальники подолали в повітрі 39165 кілометрів.
Коли зараз ми відправляємось у подорож на літаках на будь який континент, і сприймаємо це як звичайну буденну справу, повинні згадувати героічних пілотів, які відкрили усім нам цю можливість.

Віктор Швець,
Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук.