Кожний раз як буваю у Стамбулі, обов’язково намагаюся відвідати Айя Софію.

Перший раз відвідав цю святиню багато років тому назад і з того часу – Свята Софія є для мене одним із визначальних місць на планеті.

Тільки тут відчуваю величезну силу, яка охоплює мене, коли переступаю поріг цієї унікальної споруди.

Перший раз коли відвідував  Айя Софію відносився до неї як до чергового туристичного об’єкту, але коли зайшов у середину храму, відчув надзвичайно сильне враження, яке охопило мене, навіть не залежно від моєї волі.
І це сильне і неповторне враження вже багато років не відпускає, відчуваю величезне споріднення з тим духовним світом в якому перший раз опинився і в який постійно хочеться знову повернутися.

Такі відчуття, мабудь не тільки у мене, а й величезної кількості людей, які приходять сюди з усього світу.
Щороку Стамбул відвідувало більше 15 млн. туристів і значна частина з них, обов’язково відвідувала Айя Софію. Пам’ятаю які величезні черги стояли щоб потрапити до цього тоді ще музею.

Зараз багато що змінилось.
Музей Айя Софія став мечеттю , на час намазу усі християнські мозаїки і фрески закриваються, але дух Святроі Софії залишився.

Храм Айя Софія – унікальна споруда, якій вже більше півтори тисячі років, багато що було в її долі, але вона збереглась і це велике наше щастя.

Ззовні цей храм не справляє враження унікальності, але коли переступаєш його поріг тоді починаєш усвідомлювати усю його величність і унікальність.

Безумовно однією із головних цінностей храму є не тільки його архітектура і внутрішнє убранство, але й мозаїки і фрески – які і є духовною основою сприйняття епох и століть.
Я не буду давати глибокий і професійний аналіз цим унікальним шедеврам, кожен зможе сам їх оцінити, але деякі свої враження дуже коротко висловлю.

Усі або майже усі фрески і мозаїки у храмі Святої Софії виконані із позолоченого або посеребреного скла, терракоти, це жовта або червона глини і кольорового каменю.

Для мене головною, або центральною святістю храмах є Образ Ісуса Хреста. Це самий древній Образ Спасителя, зображення якою дійшло до наших днів.
Складається враження коли дивишся на цей Образ, що він неземного походження і що його Святий Образ навмисно залишений для нас, нащадків.
Цей Святий образ Христоса залишили нам невідомі майстри, які його створили в ХІІ столітті і ніхто не перевершив цих майстрів ні за майстерністю його виконнання так і духовним змістом цього шедевру і є вершиною майстерності виконання мозаїки.

Дуже велична мозаїка  Діви Марії  з
Христом на троні. Ця мозаїка датована 867 роком.

Мозаїка Імперіатриці Зої, датована ХІ століттям. В її центрі Христос з Біблвєю на троні.  Над головою імперіатриці написано: Зоя, дуже благочинна Августа.
І багато інших мозаїк і фресок, які є  унікальними шедеврами візантійської майстерності.
Деякі з них можна побачити нижче на фото.
На фото також є зовнішній вигляд Святрі Софії, людей які чекають і нічне  фото Блакитної Мечеті – яка побудувати фактично напроти Святої Софії  в Султанахметі.

 


Віктор Швець,
Президент Української Фундації дослідників права.