Протягом останніх десятиліть світова увага прикута до змін клімату.

Але за останні п’ять років ці зміни набули катастрофічного характеру.

Вони видались найбільш жаркими за весь період температурних досліджень. Середня температура на планеті підвищилась на 1.1 градуса у порівнянні з до індустріальним періодом.

Температурні рекорди б’ють усі щорічні рекорди,танення льдовиків відбувається набагато швидшими темпами, а в деяких місцях вони зникають невпинно росте рівень світового океану, значно підвищується кислотність води. Зміни клімату набули вже такого характеру, що будь яка людина це вже може відчувати незалежно від того де вона живе.

Тобто ця проблема набула загальнолюдського характеру і є планетарною за своїми масштабами. Заходи, які здійснюють країни і уряди є неефективними і не дають належного результату.

Ми на межі загибелі людства! Уже усім давно стало зрозуміло, що головною причиною цих кліматичних змін планетарного масштабу є діяльність людини. Спасіння життя на планеті зараз тільки в одному – негайне зменшення в десятки разів викидів вуглекислого газу.

В минулому році планетою прокотились природні лиха такого планетарного характеру, зокрема масштабні лісові пожежі а Австралії, до речі я в цей час був саме в південно-східній частині цього континенту і відчув в повній мірі трагізм ситуації, коли гинуть мільйони тварин, горять сотні тисячі гектарів величезних евкаліптів, і фактично нічого не можна зробити! Засуха була також причиною величезних пожеж і в Амазонці, легенях планети. Було важко дивитись на великі площі чудових лісів бразильської Амазонки, які вигоріли. Катастрофа наближається! Людство належним чином не реагує, продовжує свою діяльність, яка щороку все ближче і ближче наближає нас до загибелі. Не усі країни і уряди усвідомлюють масштаби наближення катастрофи, не здійснюють механізми планетарного масштабу для спасіння життя на Землі.

Але для людства виникло ще одне випробування, яке теж становить загрозу життю людей на планеті – коронавірус. Можливо цей коронавірус є останнім попередженням для людства. В 2011 році на екрани вийшов тепер уже усім відомий американський фільм «Зараза». Тоді ще ніхто не знав, що майже все, що відбувається на екранах цього фільму жахів буде майже повністю відтворено в сьогоденні. Через дев’ять років коронавірус захопив майже усю планету, і те що було показано на екранах почало відбуватись у реальному житті! Але тоді в 2011 році на ті подій, які розгортались на екрані, мало хто серйозно зреагував, як до речі, і крик екологів про загрозу життю людства через зміну клімату. Дехто взагалі вважав це фантастикою, видумкою авторів фільму. Тоді ще не усвідомлювали, що цей фільм не фантастика, а застереження, адже співпадіння, які були дев’ять років тому показані на екрані, майже повністю відтворені зараз у реальному житті. Ці співпадіння вражають! Що це? Геніальна інтуїція чи передбачення голлівудських кінематографістів, чи підготовка населення планети до ще однієї світової катастрофи? В одному із своїх інтерв’ю автор сценарію цього фільму зазначив, що головна мета цього фільму показати на стільки людство не готове протистояти пандемії такого масштабу. Що ще повинно відбутись на планеті, щоб людство нарешті зрозуміло, що жити так як раніше вже не можна, що потрібні узгоджені дії країн і урядів.

ООН має набути зовсім іншої якості, або замість цієї неефективної структури має бути створений новий світовий орган, який буде діяти як світовий уряд – головним завданням якого має бути збереження життя на планеті Земля! Зміна клімату не навчила людство. Можливо коронавірус навчить, що головне для нас – це збереження життя на планеті!

Віктор Швець,

Президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук