В Єгипті був багато разів, але кожний раз відкривав для себе про цю країну знову і знову.

Але зараз хотів би розповісти про Луксор – невелике місто на правому березі Нілу.

Луксор – це перлина Єгипту, кожна людина, яка буває в цій країні обов’язково хоче відвідати Луксор. Колись на  місці нинішнього Луксора була столиця Стародавнього Єгипту. У світі не має іншого такого місця чи міста в якому б було сконцентровано таку величезну кількість стародавніх пам’яток і історичних реліквій.

Але найбільшу цінність являє собою історичні архітектурні пам’ятки.

Стародавні споруди справі від Нілу – це «Місто живих» – тут проживали стародавні єгиптяни, а на лівому березі – «Місто мертвих» – тут було побудовано царську резиденцію, величезний Некрополь – погребальні храми та гробниці серед гірських вершин.

У «Місті живих» знаходяться всесвітньовідомі Луксорський і Карнакський храми, яких колись поєднували алея сфінксів в єдиний цілісний архітектурний ансамбль.

Карнакський храм – це одне з найбільших архітектурних творінь стародавнього світу. В ньому є споруди, які будувались декілька століть різними фараонами.

Але найбільш відомим місцем в храмі є колонний зал Фараона Сеті І. Це 134 колони висотою 16 м, які знизу до верху розписані кольоровими барельєфами.

Тут же недалеко є унікальний пам’ятник – величезний жук-скарабей, який в Єгипті вважається священним.

Тобто Луксор – це місто, яке виросло на руїнах Фіви, столиці Єгипта в період Нового царства (1550-1069 до н.е.). це місто добре зберегло величезні колонади, стародавні картини, рельєфи, фрески, дуже красиві скульптури.

Все це можна буде побачити на фото, які доповнять цю мою розповідь. На фото буде добре видно і усі принади Луксорського храму. Він довгий час був захоронений в пісках на східному березі Нілу і тільки в середині 19 століття його розкопали і ці розкопки продовжуються і до цього часу.

Але спочатку трохи про інше.

Перший раз я був в Луксорі дуже давно, майже 20 років тому. За цей час багато що змінилося. Раніше дорога до Луксора займала 6-7 годин із Хургади, а зараз побудована нова дорога в пустелі Сахара і цей час скоротився до 5 годин.

Для того щоб встигнути побачити усі пам’ятники і пам’ятки Луксора виїжджати треба дуже рано. Значна частина дороги проходить через пустелю Сахара, а потім коли закінчиться пустеля в’їжджаємо в долину Нілу – тут дує гарні землі, які дають по 3-4 врожаї на рік.

За весь цей час передбачена лише одна зупинка. На цій зупинці вас обов’язково будуть зустрічати місцеві жителі.

Важливою особливістю шляху до Луксору є те, що на протязі усього шляху через пустелю Сахара через кожні 1 годину шляху стоять озброєні військові редути. Машини перевіряють і тільки після цього можна рухатись далі. Раніше взагалі через пустелю можна було їхати лише колоною, яку охороняли військові на БТР. Зараз можна їхати і індивідуально, але контроль на дорогах залишився.

А тепер фото Луксора. Луксорський храм та інші храми та архітектурні пам’ятки.

Це пам’ятник жуку-скарабею

А це Ніл. Одна з двох найбільших річок світу. Її довжина складає 6500 км, лише на декілька десятків кілометрів вона менша ніж Амазонка. В прибережній полосі (10-15 км) проживає до 95 % усього населення Єгипту. Довжина Нілу в Єгипті – 1200 км, ширина до 1 км.

Заупокійний храм Хатшепсут. Цей храм знаходиться на західному березі Нілу, навпроти міста Луксор.

Хатшепсут була єдиною жінкою фараоном, п’ятою за рахунком в 18 династії. Її храм складається із трьох терас, покритих скульптурними рельєфами. Сьогодні залишились лише два льва на Ближній терасі.

А так місцеві майстри виробляють прекрасні вироби із різних каменів.

А це Червоне море.

Взагалі про Єгипет можна писати величезні розповіді, як туриста. Але про Єгипет написано тисячі видатних книжок – наукових досліджень, які відкрили людству величезні історичні цінності цієї країни.

Тут зародилось життя на Землі, багато пам’яток того періоду залишили стародавні єгиптяни нинішнім поколінням як на землі у вигляді архітектурних пам’яток, так і під землею у вигляді захоронень фараонів – відомих на весь світ єгипетських пірамід.

Залишаючи в черговий раз Єгипет, я ще раз подивився в ілюмінатор літака на чудову єгипетську землю, таку привабливу і таку тяжку для проживання.

Під крилом  літака Хургада і Сахара.

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права