Далеко не кожний українець зможе зразу знайти на карті світу невелику острівну державу Східний Тімор.

Відверто визнаю, що і сам не зразу зміг це зробити, але після того як дізнався про існування такої країни зробив для себе два важливих висновки, які прямо стосуються сучасної України.

Отже, Східний Тімор, або за класифікацією ООН Тімор – Лесте, дуже невелика країна в Індійському океані, якій належить половина острова Тімор, а друга половина належить Індонезії.

Острів Тімор знаходиться далеко в Океанії і добратися сюди надзвичайно складно, і через транспортні проблеми, і через міграційні. Влада цієї країни дуже неохоче дозволяє іноземцям її відвідувати.

Східний Тімор довгий час був колонією Португалії, але в 1975 році отримав незалежність.

Ця незалежність протрималась зовсім недовго, оскільки через декілька місяців війська Індонезії її окупували.

Відбулось насильницьке захоплення території суверенної держави. І вже в невдовзі Східний Тімор став 27 провінцією Індонезії.

Народ Східного Тімора не погодився з анексією своєї території і весь час, аж до 2002 року добивався незалежності.

Тисячі мешканців цієї країни (біля 200 тисяч) загинули у цій боротьбі, ще 500 тис. виїхали в пошуках кращої долі. Інші, які залишились, продовжували боротись за незалежність своєї країни.

В 1999 році за сприяння ООН був проведений референдум, де народ Східного Тімора обрав незалежність від Індонезії. Але в країні противниками незалежності була спровокована громадянська війна, яка забрала тисячі життів борців за волю. І тільки завдяки Миротворчому контингенту ООН (австралійські та малайзійські війська) цю війну вдалось зупинити, а 20 травня 2002 року Східний Тімор був офіційно проголошений незалежною державою.

Таким чином, на карті світу Східний Тімор став першою державою, яка у 21 столітті отримала незалежність.

В 2006 році ще раз були спровоковані заворушення, мета яких була знищення незалежності держави, але ціною великих жертв незалежність вдалось врятувати.

Східний Тімор по масштабам України дуже невелика країна – всього 15 тис.кв.км території і 1,2 млн. населення.

Це дуже бідна країна, оскільки її мешканці завжди працювали або на колонізаторів, або на окупантів.

ВВП на душу населення складав лише 800 доларів, це була після Афганістану, сама бідна країна в Азії.

Але після отримання незалежності тут почали активно розвивати видобування газу і нафти, які у великих обсягах були на шельфі країни.

Завдяки цьому, за декілька років незалежності ВВП виріс майже в 25 разів з 400 млн. доларів (долар США тут грошова одиниця) до майже до 10 млрд. доларів США, а державний бюджет виріс в 30 разів з 40 млн. доларів до майже 1,5 млрд. доларів. Ріст ВВП складає не менше 10 відсотків на рік.

Східний Тімор ще бідна країна, але результати революції вже народ відчув.

А тепер два висновки для нашої країни:

Висновок перший:

Коли в результаті народної революції приходить влада яка направляє багатства країни людям, то тільки завдяки нафті і газу бюджет країни можна збільшити в десятки разів!

У України величезні запаси газу і нафти, які не належать народу і не приносять людям користі.

У зв’язку з цим, дуже є правильними і обґрунтованими пропозиції кандидата у президенти Романа Насірова, які були ним оприлюднені! Ці пропозиції дійсно можуть змінити країну, перетворивши Україну на заможну і багату країну.

Висновок другий:

Завдяки консолідованій позиції України і міжнародної спільноти ми обов’язково повернемо під свій суверенітет території, які дехто вважає, що вони відійшли агресору навіки.

Спільними зусиллями української влади і міжнародної спільноти Україна не просто поверне собі Крим і деякі райони Донбасу, а поверне їх дуже швидко!

Головне щоб була чітка політична воля влади України і потужна підтримка міжнародної спільноти!

Багато в чому це залежить і від авторитету і здібностей президента.

У Росії немає шансів утримати і Крим, і деякі райони Донбасу.

Українська влада, яка реально поставить перед собою завдання повернення наших територій – Крим і районів Донбасу, обов’язково цього доб’ється, оскільки з нами весь цивілізований світ!

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права