Перший раз я відвідав США дуже давно. І першим містом в США в якому побував був якраз Вашингтон.

Пам’ятаю як хвилювався коли готувався до подорожі у Вашингтон, адже я тоді ще  ніколи не літав на такі довгі відстані, ніколи не був на американському континенті, і взагалі дуже багато чого було в моєму житті вперше разом з відвіданими Вашингтона.

Свій перший переліт через Атлантичний океан я здійснив австрійською авіакомпанією. Цей переліт був абсолютно комфортний, хоча і довгий, більше 10 годин, оскільки літак Боїнг 767, який виконував рейс із Відня до Вашингтона летів із швидкістю десь 700-800 км на годину.

В подальшому я багато разів перелітав океан, був у багатьох містах США і ці перельоти здійснював різними авіакомпаніями і із Франкфурта, і із Парижу, і із Лондону, і із Амстердаму, але завжди вони були і комфортними і безпечними, хоча може на літаках, які подолали цю відстань трохи швидше.

Але, як би там не було, свій перший політ у Вашингтон я запам’ятав на все життя.

Вашингтон – це без сумніву, не тільки столиця США, але й якщо  так можна сказати – столиця світу. Це центр світової політики, фінансів, економіки. Тут приймаються  найважливіші рішення, які впливають на долю країн і народів у всьому світі.

Вашингтон – це столиця наймогутнішої держави світу. Тут знаходиться вся влада США: Президент, Конгрес, уряд, всі інші центральні (федеральні) органи влади, Пентагон, ЦРУ, ФБР та інші.

Столицею США Вашингтон став 1 грудня 1800 року. Вашингтон не просто столиця США, а ще й окремий штат, який так і іменується – Вашингтон D.C. – це скорочена назва, а повна – Вашингтон округ Колумбія.

Скорочена абревіатура Вашингтон D.C. застосовується для того, щоб відрізняти столицю США від однойменного штату на північному заході країни.

Тобто, на даний час – Вашингтон D.C. – це світовий політичний центр.

Разом з тим, населення міста не велике, десь 600 тис. чоловік, але разом з територіями, які прилягають до столиці – десь більше 5,5 млн. чоловік.

Варто відмітити, що кожний ранок приблизно 500 тис. чоловік приїжджає у Вашингтон на роботу, але вони не їдуть у місто на автомобілях. Вони приїжджають на своїх авто до кінцевих зупинок метро, там на стоянках залишають свої авто, пересідають на метро і їдуть у місто по своїм справам, а ввечері навпаки.

Крім того, в місто приїжджає багато людей –  туристів, ділові поїздки, і просто люди, які приїхали в столицю своєї країни.  Якщо говорити про туристів, то їх прибуває в Вашингтон щороку більше 15 млн. чоловік.

Таким чином, незважаючи що в місті достатньо невелика кількість постійних мешканців, разом з приїжджими тут щоденно дуже багато людей.

Тут в Вашингтоні розташовано більше 170 посольств інших країн світу. Це окремий район, де розташовано велика кількість посольств, але не всі посольства розташовані саме тут. Посольство України, наприклад, розташовано в іншому дуже гарному місці. Але все залежить, як історично склалось, я маю на увазі місце в якому посольство тієї чи іншої країни розташовано у Вашингтоні.

Варто зазначити, що місто Вашингтон  було засновано в 1791 році, а називається воно в честь першого Президента США Джорджа Вашингтона.

Територія міста не дуже велика, трохи більше 170 кв.км. Всі урядові споруди, чи споруди де перебуває влада США знаходяться у центрі міста – це не дуже велика територія, але тільки ви залишаєте цю фешенебельну центральну частину з вишуканою архітектурою і величними спорудами – попадаєте зразу ж в одноповерхову Америку, яку населяють в основному вихідці із Африки, Азії, Латинської Америки.

В Вашингтоні дуже багато парків, вони гарні і надзвичайно охайні. Приблизно 70% цієї території міста займають парки.

Символи міста – герб і прапор затверджені були в 1923 році, це єдиний випадок у США, коли на гербі і прапорі є портрет Президента.

До речі, мешканцям Вашингтона тільки в 1961 році було дозволено голосувати на виборах Президента США.

Тут знаходиться Білий Дім, в якому знаходиться резиденція Президента США, але його назва –  «Білий Дім» була узаконена Президентом  Рузвельтом в 1901 році.

Більше половини населення міста – афроамериканці.

В Вашингтоні дуже багато юристів (адвокатів), кожен 19 мешканець – це адвокат. Також тут дуже багато лобістів – щоб зрозуміти масштаби достатньо сказати, що на кожного члена Конгресу США припадає більше 80 лобістів.

Лобісти – це офіційно дозволена діяльність по лобіюванню тих чи інших інтересів, наприклад, у Конгресі США. Але в цій діяльності є чіткі законодавчі обмеження.

В Вашингтоні взагалі дуже специфічне населення, чоловіки переважають у чорних костюмах, білих рубашках і обов’язково краватка (різного типу). Люди дуже привітні і доброзичливі, особливо представники влади, в тому числі поліцейські. Завжди підкажуть і допоможуть, але з ними не можна фотографуватись. До речі, щоб сфотографувати дитину – треба письмовий дозвіл батьків.

Серед місць, які необхідно побачити у Вашингтоні обов’язково є Меморіал Лінкольна, до речі, Президента Лінкольна тут дуже люблять,  багато місць чи об’єктів носять його ім’я. Цей меморіал побудований вже після його смерті через вісім років в 1856 році.

Монумент Вашингтона – це 169-метрова кам’яна стела в честь першого Президента США, який  став дійсно «батьком нації».

(Монумент на честь Джорджа Вашингтона)

Дуже красивим є Меморіал Джефферсона, видатного політичного і державного діяча, автора Декларації Незалежності США, третього Президента США – Томаса Джефферсона.

Білий Дім, Конгрес США, вірніше споруда Капітолія, Національний Собор, Пентагон, бібліотека Конгреса, Національний архів США, – ті та інші пам’ятники історії і культури безумовно треба побачити коли знаходишся у Вашингтоні.

Тут у Вашингтоні майже щоденно проходять якісь офіційні заходи або міжнародного або національного характеру, з’їзди партій, зібрання різних громадських формувань – політичне і державне життя просто кипить.

На деяких таких заходах я теж був і приймав в них участь.

Це така коротка розповідь про Вашингтон, фотографії якими я доповню цю свою розповідь вони значно розширять сприйняття того, про що написано.

Деякі фотографії будуть мати більш обширний коментар, який теж доповнить цю розповідь.

В одному з ресторанів Вашингтона:

А це будівля вокзалу:

А це Центр виконавських мистецтв ім. Дж.Ф.Кеннеді:

Білий дім – це символ президентської влади в США, відомий у всьому світі.

Його будівництво розпочалось 13 жовтня 1792 року, а завершилось 4 червня 1800 року.

Цей будинок декілька разів реставрувався, сьогодні Білий Дім – це шестиповерхова споруда, в якій є 132 кімнати, 3 ліфти і багато сходів.

Білий Дім розташований за адресою – Пенсільванія авеню, 1600, невід’ємною частиною є парк  площею 702 га.

Із шести поверхів Білого Дому – 2 поверхи підземні.

Це ми біля Білого Дому:

Капітолій.

Капітолійський комплекс складається  із декількох частин: бібліотеки Конгресу, ботанічного саду, парку Капітолія, споруди Сенату і Верховного Суду, електростанції.

В центрі знаходиться чудовий будинок із білого мармуру – це Конгрес США, тобто Капітолій це і є будинок Конгресу США.

Капітолій – одна із найбільш вражаючих в архітектурному і символічному сенсі споруд у світі. Він знаходиться у самому центрі Капітолійського пагорба. Його будівництво розпочалось в 1793 році, а в 1800 тут вже були засідання Конгресу.

Монумент Джефферсона

Джефферсон – ввійшов в історію США як людина, яка була автором Декларації про незалежність, а день її прийняття 4 липня святкується в США як День незалежності.

Цій геніальній людині належать слова, які написані у преамбулі цієї декларації і яка стосується прав людини. Краще нього ніхто не визначив юридичне формулювання прав людини.

Цей монумент почали будувати у 1939 році, а закінчили вже в 1943 році. Всередині цієї ротонди знаходиться шестиметровий пам’ятник Томасу Джефферсону.

Деякі інші архітектурні пам’ятники Вашингтона

Меморіал Лінкольна розташований на Еспланаді в центрі Вашингтона. Він був побудований на честь шістнадцятого президента США Авраама Лінкольна:

А це будівля Пентагону:

Національний Молитовний сніданок

В Вашингтоні щороку в першій четвер лютого місяця відбувається Національний Молитовний сніданок. В ньому приймають участь – все керівництво США – Президент і віце-Президент, керівники обох Палат Конгресу, члени уряду, губернатори, депутати Конгресу, громадські і політичні діячі з усіх штатів США і гості з закордону – президенти, глави урядів, міністри, депутати парламентів, громадські і політичні діячі з різних країн. Як правило, щорічно цей захід відвідують представники влади або національних парламентів 120-160 країн світу. По своє масштабу і кількістю учасників з усіх країн світу він поступається лише засіданню Генеральної асамблеї ООН, яке відбувається щорічно  в штаб-квартирі в Нью-Йорку.

Цей Національний молитовний сніданок обов’язково проходить в готелі «Хілтон Вашингтон», де розміщується біля 4000 запрошених.

В великому залі цього готелю організовують традиційний американський сніданок, ставлять сервіровані столи на 10 осіб.

Починається сніданок з молитви.

Запрошення від імені обох керівників Палат Конгресу США отримує кожна особа, яка займає місце в цьому залі.

Ці молитовні сніданки відбуваються з 1953 року щорічно. Їх організатором  є Президент США Дуайт Ейзенхауер.

Конгрес США мене шість разів запрошував на такі  молитовні сніданки. Як вони проходять видно із фотографій. Я приймав участь у цих усіх сніданках ще тоді, коли в українській делегації було 6-7 осіб.

Так виглядає запрошення на Національний Молитовний сніданок:

Приїзд Президента США на Національний Молитовний сніданок:

Зала в готелі «Хілтон Вашингтон» де відбувається Національний Молитовний сніданок:

Зала під час виступу Президента США Барака Обами на Національному Молитовному сніданку:

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права