В Валенсії був вперше. Але  якби мене хтось спитав, чи хочу я ще раз побувати у Валенсії, я б однозначно дав би ствердну відповідь. Більше того, впевнений, що бажання побувати у Валенсії  не пов’язане з кількістю відвідин цього чудового місця.

Не даремно, древні маври казали, що Валенсія – це рай на землі. Можливо і так, хоча якщо побачити на землі і інші не менш чудові міста, то погодившись із маврами, трохи зміниш їх вислів про Валенсію.

Я б так сказав про Валенсію – одне із райських міст на Землі.

Валенсії більше 20 століть. Це одне із найбільших міст Іспанії, а якщо точніше сказати – то трете місто Іспанії, але друге місто, як порт.

Валенсія багата на історію. За довгий період свого існування Валенсія пережила різні періоди в своїй історії, але залишалась чудовим містом з великою історичною спадщиною і прекрасним сьогоденням.

Заснували Валенсію римляни, потім довгий час тут були маври, їх сліди в архітектурі і в деяких інженерних спорудах залишились і до сьогоднішнього дня, зокрема водогін.

Але особливого розвитку Валенсія досягла в XV-XVI ст. в епоху Відродження.

Тут принагідно зауважити, що Валенсія розташована на березі Середземного моря і її історія розпочиналась саме як міста – фортеці,  на березі моря, до речі, і назва міста в перекладі з латини означає фортеця.

Разом з тим,  щодо заснування Валенсії, я так зрозумів, є ще певні дискусії, не всі погоджуються, що саме римляни були її засновниками, деякі вважають, що і до римлян на цьому місті були поселення карфагенян і греків.

Із історії відомо, що Валенсія довгий час була автономною, але лише після того, як Королівство Валенсії було приєднане до Іспанської Корони – історія цього міста набула іншого змісту. Значним чинником у розвитку Валенсії відіграв і по сей день відіграє морський порт.

Крім того, що Валенсія сама по собі чудова, вона ще є і центром відповідної провінції, яка теж носить її ім’я.

Що мені більше за все запало в пам’яті. Не шедеври архітектури, не історичні і культурні пам’ятки, не красиві вулички і будинки, дороги вимощені бруківкою, – і багато, багато іншого, що безумовно є таким, що закарбовується у пам’яті – а мешканці Валенсії – дуже привітні, щирі, серед яких відчуваєш іспанський колорит і характер. Можна без перебільшення сказати – що народ Валенсії дуже дружелюбний, веселий і привітний.

Крім Валенсії, я був ще в багатьох містах Іспанії. І кругом я зустрічав дуже привітних і доброзичливих мешканців. Вони вам завжди раді і ніколи не висловлювали будь-яких своїх невдоволень. Я думаю, це характер іспанців – щирий і привітний.

В Валенсії, безумовно, є багато місць, які треба відвідати. Особливо це в Старому місті, але й в іншій частині є що побачити, а особливо величезний океанаріум, площею  більше ніж 80 тис.кв.м, в якому живуть величезна кількість риб і морських істот. Кажуть, що він один із найбільших у світі.

Є тут багато музеїв, театрів, галерей. Все це заслуговує на те, щоб побачити.

Але є головне місце, візитна картка Валенсії – Кафедральний Собор.

От про нього і піде розмова.

Я не знав, що в Валенсії є Кафедральний Собор, який знаний у всьому католицькому світі. Але після того, як відвідав цей храм і дізнавшись про все, чим цікавий і знаменитий цей Собор, впевнений в тому, що і іншім, хто цим цікавиться, буде не тільки пізнавально, але й цікаво.

Кафедральний Собор у Валенсії – це католицька церква, яка розташована у самому центрі, можна сказати у серці Старого міста. Будівництво цього Собору почалось тоді коли було вигнано маврів із Валенсії, тобто десь в ХІІ віці. Це будівництво велось протягом майже 2 століть, лише в XV віці воно було завершене, але і після цього деякі окремі частини Собору ще добудовувались і в XVIII ст.

Саме тому, тут багато різних архітектурних стилів, хоча переважає готика.

Весь комплекс Собору вінчає, або завершує восьмикутна готична башта на кожній грані якої є вікно.

На північній частині дуже гарно виглядає башта святого Михайла – Мичелете, яка впритул підходить до Собору. Висота башти 68 м. На вершині, якщо туди піднятись відкривається чудовий краєвид Валенсії та морський берег.

Але головна цінність, яка є в цьому Соборі знаходиться в одній із капел – Святий Грааль. Вважається, що саме з цієї чаші напередодні своєї смерті причащався Спаситель.

По одній із легенд відомо, що ця чаша була доставлена в Валенсію апостолом Петром. В період коли християни піддавались гонінням, цю чашу переховували і тільки після того як маврів прогнали і відновили християнство в Іспанії, цю визначну реліквію передали до Кафедрального Собору в Валенсії.

Папа Римський визнав Святий Грааль,як достовірну, історичну, церковну цінність.

В Кафедральному Соборі завжди багато людей, кожний хто сюди приходить знаходить те, що шукає. Одні моляться, інші милуються прекрасною архітектурою і убранством Собору, ще інші знайомляться з музейними експонатами, які теж тут виставлені: – старовинні книги, картини відомих іспанських художників Епохи Відродження.

Вхід до Собору платний, але не дуже дорого.

Що мені ще сподобалась ,величезна кількість дітей, які разом з  своїми вчителями приходять в Собор. Вони тут знайомляться з історією Іспанії.

Внутрішнє убранство Кафедрального Собору прекрасне, безумовно тут є якась своя духовна аура. Можливо наявність у Соборі Святого Грааля і є визначальним фактором, який впливає на людські відчуття, які тебе охоплюють, коли тут перебуваєш.

До речі, якщо бажаєш, є аудіо переклад, на жаль, поки що тут немає перекладу на українську мову, але не має і на російську, зате є на китайську.

Дуже багато людей у світі, бажають побувати у Валенсії, саме тому, що тут в Кафедральному Соборі є Святий Грааль, який шанують усі християни у світі. Хоча, якщо бути об’єктивним, то не всі однозначно підтримують версію щодо Святого Грааля. Єдине, що ніким не оспорюється, це те що чаша виготовлена в І віці до нашої ери, а передана вона була Кафедральному Собору в 1436 році Королем Альфансо V Великодушним.

В Кафедральному соборі багато різних приміщень, але найбільш цікавим є капітульний зал з капелою Санто-Каліс. Саме в цьому залі і знаходиться чаша Грааля (Canto Caliz), я вже про неї писав, єдине, що можна було б доповнити, то їй не менше 2000 років.

Один раз на рік, на Пасху ця чаша Грааля виноситься на вулицю і християни святкують світле Воскресіння.

В Кафедральному Соборі можна з великим інтересом перебувати хоч весь день і кожен найде собі тут інтерес по душі. Але незважаючи ні на що, приходить час і треба завершувати своє знайомство з цією чудовою спадщиною видатних майстрів архітектури, живопису, художників, як Іспанії, так і Італії.

На завершення деякі фото Валенсії:

А далі фото з Кафедрального Собору:

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права