Багато разів збирався відвідати Сейшельські острови, але кожний раз щось перебивало або якийсь інший маршрут обирався, оскілки приєднувались до своїх друзів, або з інших причин. Але бажання відвідати ці острови завжди залишалось і це спонукало до того, що постійно складали плани на зимовий відпочинок в якому серед інших місць обов’язково були і Сейшели.

І ось нарешті завершили усі організаційні заходи, сіли в літак і відлетіли. Не можна сказати, що переліт був швидкий. Зважаючи на те, що з Києва прямого рейсу до Мае немає, треба летіти з пересадкою, є різні варіанти. Ми обрали Катар і одну з найкращих авіакомпаній  світу Qatar air. До Катару ми добирались за п’ять з половиною годин, на дуже гарному літаку і чудовому обслуговувані. Політ був  комфортний.

В Катарі ми зупинились, але зразу не летіли на Сейшели, а вирішили побувати в Дохі, столиці Катару.

Про Катар це буде окрема розповідь, тому що він того заслуговує.

Після того, як закінчилось наше перебування в  Катарі, ми відлетіли до Мае, це найбільший острів на Сейшельських островах.

Переліт здійснювала ця ж авіакомпанія, на чудовому літаку А-330. Літак не був заповнений повністю, але пасажирів було багато.

Через шість годин ми приземлились в аеропорту Мае. Це не великий аеропорт, хоч і приймає великі літаки А-330, Боїнг-767, 777, 787 та інші аналогічного класу.

Чому такі великі літаки літають на такий маленький острів, відповідь дуже проста. Мае – далеко в океані і середньо магістральні літаки, типу А-320, або Боїнг-737 до острова не можуть долетіти без посадки.

Я не перший раз летів на острова у Індійському океані. Мені вже випадало бути на далеких островах і зокрема, на Маврікії, який, до речі, ще набагато дальше в Індійському океані, біля о. Мадагаскар.

Це великий острів, набагато більший ніж  Мае, але про Маврикій теж іншим разом.

А зараз Сейшели.

Як я вже зазначав, Сейшели це острівна держава, розташована Індійському океані і знаходиться біля східного узбережжя Африки.

Сейшели охоплюють 150 островів із яких тільки на 33 живуть люди.

Площа найбільшого острова, який називається Мае, 142 кв.км. Саме на цьому острові розташований міжнародний аеропорт і столиця цієї острівної держави – Вікторія.

До речі, Вікторія – найменша столиця з поміж інших держав світу.

Сейшельські острови відкрив в 1502 році відмий Васко да Гама. Довгий час, на ці острови запливали лише пірати, які полювали на торгівельні судна, які тут, в цих водах плавали.

Сейшели спочатку були французкою колонією, а потім з 1902 року стали офіційно колонією Великої Британії.

В 1976 році Сейшели отримали незалежність від Великої Британії  і з цього часу є самостійною державою.

Отака коротка історична довідка.

Мае зустрів нас чудовою погодою, було дуже тепло, світило лагідне сонечко, все буяло зеленню і взагалі було якось гарно і настрій піднесений.

Прикордонний контроль, а це можна назвати дуже умовно – контроль, пройшли дуже швидко і без будь-яких проблем. До речі, звернув увагу, що серед пасажирів, які з нами прилетіли було багато українців і це було приємно, що наші люди почали вже так далеко літати і в такій достатньо великій кількості.

Місцеві люди були дуже доброзичливі, оскільки туристи – їх головне джерело доходів. Тому вони, всі радо зустрічають туристів і намагаються максимально допомогти їм у будь-яких справах.

Водій, який довіз нас до готелю був із місцевих і в подальшому він нам показав весь острів.

Перше, що зразу ж впало в око, це дуже чисто на острові, проїжджаючи через населенні пункти було видно, що все сміття зібране у мішки і перебувало у відведених місцях. На дорогах не видно було ні сміття, ні будь-яких інших перешкод.

Водій нам пояснив, що це обов’язок місцевих жителів зранку прибрати усю свою територію. І цей обов’язок місцеві неухильно виконують.

В цілому можна сказати, що на острові гарні дороги. Головна – навколо острова, і ще дві, які проходять із однієї частини острова до іншої.

Столиця Вікторія – невеликий населений пункт, але чистий і достатньо гарний. На острові є усі необхідні інфраструктурні речі, електростанція, деякі невеликі виробництва, які забезпечують життя.

Є свій парламент, який займає невелику площу, в одному із гарних готелів. Президент країни, який зараз вже у відставці, за рішенням влади проживає у невеликому маєтку на заповідній території.

Зараз на острові здійснюється гарне індивідуальне будівництво – котеджі – сучасні і красиві.

На острові дуже гарна природа, вона охороняється, а тому в чудовому стані. Територія гориста. Пішки ходить дуже важко, тільки пройдеш одну вершину, починається інша.

Тут достатньо безпечно. У всякому разі ми багато разів були за межами готелю  і не разу не пошкодували. Є поліція. Там де є туристи, завжди буде поліція. Вони не хочуть і не можуть допустити будь-яких конфліктів з туристами, тому що це їх основний дохід.

Кругом є невеликі базари, де можна купити деякі фрукти чи овочі, але вся основна їжа привозиться на острів, оскільки самі вони це не  виробляють.

На острові немає якихось відомих пам’яток культури чи історичних пам’яток. Головне на острові – це відпочинок.

Але все таки деякі, може не такі визначні, пам’ятки історії на острові є. Як вже було зазначено, острів довгий час був спочатку французкою, а потім британською колонією. До сьогоднішнього дня зберігся колоніальний будинок, мається на увазі будинок, в якому проживала сім’я з Великої Британії, яка фактично управляла цим островом. Цьому будинку більше 250 років, він зберігся в такому вигляді, як був раніше, в тому числі і внутрішнє його убранство.

І ще одна дуже важлива обставина є, яка пов’язана з цим островом. Цей острів був довгий час місцем, куди звозили рабів з Африки. Тут вони утримувались, а потім перепродувались у рабство. Високо в горах зберіглися залишки того місця, де був цей невольний ринок. Навіть зараз н автомобілі туди достатньо важко добратися, а зважаючи на великі коливання атмосферного тиску, які відчуваєш, коли підіймаєшся на таку висоту, то можна уявити, як важко було сюди взагалі добратись і надзвичайно важко було тут існувати, оскільки клімат на висоті істотно відрізняється від клімату внизу острова.

Деякі туристи відвідують інші острови, кажуть, що дуже гарно. Я не був.

Відпочинок на острові чудовий. Є всі необхідні умови для гарного відпочинку.

Теплий і дуже чистий океан, прекрасна природа, свіже океанічне повітря – все це запорука гарного відпочинку.

Єдине, що треба мати на  увазі, це те, що вода, або приходить або відходить.

Тобто, вранці вода підступає до самого берега, чиста як сльоза, а під вечір значно відходить від берега і до води буде метрів 200 чи 300.

В тому готелі де я був, берег був чудовий, світлий, м’який пісочок, а океан пологий і глибина повільно збільшується – це дуже важливо, коли є малі діти. І що дуже важливо ще – в цьому місці, де пляж готелю, невелика бухта,  вхід до якої закриває риф, саме тому океан дуже спокійний, хвиль великих немає.

Я був в іншій частині острова, то там великі хвилі на пляжі, це дітям заважало плавати, а так все дуже добре.

Ще одною цікавою фішкою на острові є черепахи. Кажуть, що раніше їх тут було дуже багато. В дикій природі не вдалось побачити, але на острові є місця, де спеціально для туристів утримують величезних черепах. Цим черепахам більше 200 років, а їх розмірі і все інше можна оцінити, коли побачите фото.

Шлях до дому теж був комфортним. Літак Qatar air прибув вчасно, без ніяких проблем долетіли до Дохи за шість годин, а там через деякий час пересіли на інший літак і через п’ять з половиною годин були в Києві.

Всім, хто любить зимовий відпочинок на екзотичних островах – рекомендую Сейшели. Тут гарний відпочинок, комфортні  умови і взагалі все дуже добре, особливо коли летиш такою надійною авіакомпанією Qatar air.

Як завжди, доповнює цю розповідь фото.

Віктор Швець, Президент Української фундації дослідників права