За останні роки кількість самогубств у осіб до 14 років значно виросла. Причиною цьому, за думкою фахівців, є здебільшого нестабільна економічна ситуація та, як результат, насилля у сім’ї. Однак офіційна інформація сильно відрізняється від доступних показників – ніхто не фіксує невдалі спроби піти з життя, а їх на 7-10 відсотків більше від зафіксованих самогубств.


Недостатня освіченість громадян у сфері спілкування у різноманітних ситуаціях, як стресових так і буденних, призводить до появи конфліктів. Все це під дією алкоголю та наркотичних речовин можем мати незворотні наслідки. Відсутність належної уваги до дітей та їх проблем, нецензурне спілкування, неповага та недбала оцінка роботи, все це та багато іншого призводить до емоційного «вигорання» підлітків. Таким чином, людина замикається в собі та не бажає шукати шляхи вирішення проблеми.

Як допомогти?

У Харкові, наприклад, у листопаді 2017 року на сесії Харківської міської ради було прийнято рішення про створення нового комунального підприємства «Центр надання допомоги постраждалим від насилля у сім’ї». Громадянам будуть надані психологічні, соціально-побутові, медичні, інформаційні та юридичні послуги. Людям, які потребують допомоги, обіцяють житло, зі всіма створеними умовами для проживання на термін три місяці, за необхідністю – 6 місяців.

Одним не менш важливим напрямом роботи Центру буде проведення тренінгів, семінарів та конференцій з питань насилля та жорстокого ставлення у сім’ях. Адреса Центру не буде розголошена для безпеки громадян, які звернулися за допомогою.

Можливо саме центри подібного плану стануть для багатьох рятівним кругом та допоможуть не загубитися на життєвому шляху.

Насправді, які б заклади не створювалися та проекти не впроваджувалися, все починається зі слова. Звернення від матері до дитини, громадянина до представника будь-якої структури та навіть оцінка вчителя на уроці є надзвичайно важливим важелем позиціонування себе у суспільстві. Не треба нагадувати нещодавні події у Херсонській області у м. Каховка, де чотирнадцятирічна дівчина жорстоко побила школярку на очах у натовпу. Хто знає, хто завдав більше шкоди – нападник, чи люди, які стояли осторонь та просто дивилися на ситуацію. Фізичні травми проходять, а ось моральні залишають відбиток на все життя. Страшно, але такий випадок не єдиний за 2017 рік! Не так давно, у квітні 2017 у Чернігові була схожа ситуація: інші учасники, наміри ті саме, а ось резонанс навколо події – чи достукався він до сердець та здорового глузду людей, чи отримав він необхідний результат?

Ми віримо у світле майбутнє, тому невпинно шукаємо можливості, аби кожен мав до себе належне ставлення. Все починається з першого кроку! Які на вашу думку найбільш дієві інструменти для попередження таких ситуацій та підтримки тих, хто може потенційно піддаватися насиллю у сім’ї та суспільстві?

Спеціально для Української фундації дослідників права

— Автор: Водоп’янова Галина